Naga MarketsBIS: Kryptowaluty bankó centralnych (CBDC) mogą zastąpić gotówkęBank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) w swoim nowym raporcie zauważa, że cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) mogą zastąpić gotówkę.

  • BIS opublikował nowy raport. 
  • W dokumencie zaważono, że CBDC mają potencjał zastąpienia gotówki.

BIS: CBDC to pieniądze przyszłości

BIS zauważa zalety CBDC, ale dodaje, że władze muszą jeszcze przeanalizować tę kwestię.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Taka innowacja zapewniłaby zwykłym użytkownikom bezpośredni dostęp do pieniędzy banku centralnego i potencjalnie stanowiłaby bezpieczny, niezawodny i powszechnie dostępny instrument rozliczeniowy – tak jak obecnie robi to gotówka. Korzyści należałoby dokładnie przeanalizować pod kątem konsekwencji dla funkcjonowania systemu finansowego, takich jak ryzyko dezintegracji, w tym przyspieszenia operacji bankowych w okresach obciążenia [systemów] i potencjalnie większego wpływu banku centralnego na system finansowy – zauważają eksperci banku.

Określono też istotę CBDC.

– Technologia – w szczególności w dziedzinie cyfrowej waluty – otwiera możliwości dla systemów płatności. CBDC łączą tę innowacyjną technologię ze sprawdzoną funkcją banków centralnych. Wybór banków centralnych polega na wykorzystaniu tych sił dla wspólnego dobra. Mogą połączyć swoją rolę katalizatorów, nadzorców i operatorów i opracować zupełnie nowy zestaw uzgodnień dotyczących płatności opartych na walutach cyfrowych – dodano.

W miejsce gotówki

Co jednak musi się stać, by cyfrowe waluty zastąpiły banknoty i monety?

– Podstawowymi elementami są zaufanie do podmiotu emitującego, status prawnego środka płatniczego, gwarantowane działanie w czasie rzeczywistym i szeroka dostępność – wyjaśniają eksperci.

Wiadomo, że dziś nad cyfrowym juanem pracuje Ludowy Bank Chin. Możliwe, że projekt wystartuje jeszcze w tym roku, bowiem jest testowany w kilku miastach kraju. W sieci można znaleźć już też m.in. screeny aplikacji, która będzie portfelem na chińskie CBDC.

Ostatnio też Włochy podkreśliły, że są otwarte na cyfrowe euro. Debaty dot. cyfrowego dolara trwają zaś w Kongresie USA.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here