Naga MarketsChociaż popularny jest pogląd, że kryptowaluty działają głównie poza zasięgiem krajowych regulacji, to najnowszy raport Banku Rozliczeń Międzynarodowych temu przeczy. Według przeprowadzonego badania ceny kryptowalut są silnie uzależnione od działań regulacyjnych podejmowanych przez poszczególne państwa. Szczególnie widać to po reakcjach szokowych następujących po negatywnych decyzjach prawodawców.  

Kryptowaluty wcale nie są niezależne od działań państw

Z przedstawionych w raporcie danych wynika, że chociaż rynki generalnie ignorują wiadomości o tworzeniu przez banki centralne własnych walut cyfrowych lub wydawaniu ogólnych ostrzeżeń dotyczących kryptowalut, to jednak znacznie reagują na regulacje dotyczące statusu prawnego krypto oraz ICO.

Jest też tak w przypadku ekspansji i egzekwowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, zapobiegania terroryzmowi oraz regulacji KYC.

Najważniejsze wiadomości wpływające na ceny kryptowalut

Ustalono cztery główne zasady dotyczące reakcji rynków na działania regulacyjne i zapowiedzi takich ruchów. Przede wszystkim stwierdzono, że rynki w największym stopniu reagują na doniesienia i wydarzenia dotyczące zakazów, ograniczeń lub walki prawnej o kryptowaluty i ICO. Tam, gdzie wiadomości dotyczą bezpośrednio decyzji regulacyjnych lub działań związanych ze statusem prawnym cyfrowych aktywów, rynki reagują bardzo silnie.

Jest tak również w przypadku kwestii związanych z regulacjami dotyczącymi papierów wartościowych, takich jak utrzymująca się niejasność co do oczekującej na decyzję amerykańskiej SEC w sprawie zezwolenia na bitcoinowy ETF. Z drugiej strony, rynki pozytywnie reagują na wiadomości o ewentualnych nowych ramach prawnych opracowanych w celu uwzględnienia kryptowalut i handlu nimi.

Po drugie, regulacje dotyczące środków przeciwdziałania praniu pieniędzy/finansowaniu terroryzmu oraz ograniczenia zdolności integracji z tradycyjnymi systemami finansowymi w wyniku działań regulacyjnych lub niepodejmowania tych działań mają zauważalny wpływ na ceny. Na przykład, wiadomości o odmowie dostępu do usług bankowych w ramach regulowanego systemu finansowego mają zauważalnie negatywny wpływ na rynek lokalny.

Z drugiej strony, informacje o pozytywnym podejściu do startupów kryptowalutowych i do współpracy z regulowanymi organizacjami finansowymi, takimi jak udana nowojorska aplikacja BitLicense, mają wyraźnie pozytywny wpływ na rynki.

Ostrzeżenia nikogo nie interesują

Niespecyficzne ostrzeżenia ogólne o zagrożeniach związanych z inwestowaniem i handlem kryptowalutami mają znikomy wpływ na rynek. To samo odnosi się do ogłoszeń organów nadzoru finansowego i banków centralnych ogłaszających własne plany emisji kryptowaluty banku centralnego (CBDC).

Rynki generalnie ignorują takie wypowiedzi, co można było zaobserwować na początku tego roku, kiedy UE zanegowała starania Estonii o wydanie krajowej kryptowaluty. Wiadomość ta nie miała zauważalnego negatywnego wpływu na rynki, podobnie jak informacje o planie Wenezueli dotyczącym wprowadzenia sankcjonowanej przez państwo kryptowaluty wspieranej przez jej rezerwy ropy naftowej.

Ostatni wniosek raportu jest taki, że pomimo międzynarodowej dostępności i funkcjonalności kryptowalut, nadal widoczne są znaczne różnice cenowe w poszczególnych jurysdykcjach, co wskazuje na znaczny poziom segmentacji rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here