Naga MarketsTo, że Bitcoin i inne kryptowaluty są ogromnym zagrożeniem dla obecnego sektora finansowego wie chyba każdy. Banki boją się, że przez zdecentralizowany system umożliwiający dokonywanie płatności i wymiany wartości bezpośrednio pomiędzy nadawcą a odbiorcą, bez pośrednika (banku) stracą kontrolę nad przepływami pieniężnymi. Przez wiele ostatnich lat rządzący i duże korporacje robiły wszystko, by móc śledzić i kontrolować każdy nasz ruch. Prawdopodobnie wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiej kontroli poddaje nas chociażby Facebook, który śledzi każdy nasz ruch. Media społecznościowe to nie tylko platformy służące do komunikacji ze światem. Umożliwiają one chociażby robienie zakupów przez internet bez zakładania osobnych kont w sklepach online. Niemal wszędzie można się teraz zalogować bowiem za pośrednictwem swojego konta FB. Fakt ten sprawia, że administratorzy serwisu wiedzą o nas więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Podobnie działają banki. Powolne wypieranie z obiegu pieniądza papierowego i próba zastąpienia go płatnościami bezgotówkowymi w rzeczywistości nie mają służyć naszej wygodzie. To tylko efekt uboczy. W rzeczywistości chodzi o to, że transfery bezgotówkowe można bardzo precyzyjnie śledzić i kontrolować co w przypadku gotówki jest niemal niemożliwe.

W czasach, gdy niemal na każdym kroku jesteśmy podglądani i inwigilowani a rządy skrupulatnie, małymi łyżeczkami starają się podnosić podatki i zabierać nam coraz więcej naszych, ciężko zarobionych pieniędzy pojawił się on, Bitcoin. Cyfrowa waluta będąca alternatywą i ogromnym zagrożeniem dla obecnego systemu finansowego.

O tym, że banki są stanowczymi przeciwnikami cyfrowego złota i jemu podobnych wiadomo nie od dziś. Nie tak dawno głośno było na temat umów, które banki wypowiadają osobom handlującym kryptowalutami. Choć samo uregulowanie rynku kryptowalut jest ostatnio numerem jeden podczas wielu konferencji i szczytów ekonomiczno-gospodarczych, to rządzącym ciężko jest znaleźć sposób jak tego dokonać.

Indie zakażą płatności kryptowalutami

Jednym z ciekawszych i co ważniejsze mogącym realnie zagrozić rynkowi walut cyfrowych jest rozwiązanie, które opracowano w Indiach. Tamtejszy rząd bardzo szybko przeszedł od słów do czynów i znalazł sposób jak poradzić sobie z niekontrolowanym przepływem pieniędzy. Jak informowaliśmy już wczoraj, Indie planują kolejne kroki w celu ograniczenia handlu kryptowalutami i jednocześnie wyznaczają organ nadzorujący, który ma sprawować pieczę nad nieregulowanymi giełdami umożliwiającymi wymianę wirtualnych walut.

“Rząd podejmie kroki, aby uczynić go (Bitcoina) nielegalnym jako system płatności” – powiedział w CNBC SC Garg, Sekretarz ds. Ekonomicznych.

Decyzja o całkowitym zakazie płatności dokonywanych w BTC może w dość znaczący sposób odbić się na notowaniach cyfrowego złota. Aż 1 na 10 transakcji dokonywanych w tej kryptowalucie ma bowiem miejsce właśnie w Indiach. Jeżeli pomysł ten podłapią również inne kraje, może być to jedna z bardziej skutecznych akcji mających na celu ograniczenie podstawowej funkconalności BTC – wymiany wartości i dokonywania płatności.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Banki Centralne vs Kryptowaluty

Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wezwał banki centralne do walki z kryptowalutami, aby powstrzymać ich “wtłaczanie” w główne instytucje, stając się tym samym “zagrożeniem dla stabilności finansowej”.

Zdaniem szefa BIS, Bitcoin jest “kombinacją bańki, schematu Ponziego (piramidy finansowej) i katastrofy ekologicznej.”

“Do tej pory wielu uznawało, że biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary i ograniczone wzajemne powiązania kryptowalut, obawy z nimi związane nie sięgają do poziomu systemowego.” – stwierdził Agustin Carstens. “Jeśli jednak władze nie podejmą działań wyprzedzających, kryptowaluty mogą stać się bardziej powiązane z głównym systemem finansowym i stać się zagrożeniem dla stabilności finansowej” – dodał.

Były szef centralnego banku w Meksyku, Carstens przyznał, że wiele głównych banków centralnych na świecie dokładnie zbadało możliwości przekształcenia swoich własnych operacji za pomocą technologii blockchain lub rozproszonej technologii księgowej (DLT), która stanowi podstawę kryptowalut.

“W praktyce eksperymenty z bankami centralnymi pokazują, że systemy oparte na DLT są bardzo drogie w eksploatacji, wolniejsze i mniej wydajne w działaniu niż tradycyjne systemy płatności i rozrachunku.”

Według szefa BIS, obecna fascynacja kryptowalutami “wydaje się mieć więcej wspólnego z manią spekulacyjną niż jakikolwiek użytek jako forma płatności elektronicznej, z wyjątkiem nielegalnych działań”.

“Jeśli jedynym ‘przypadkiem biznesowym’ jest użycie kryptowalut do dokonywania nielegalnych transakcji, banki centralne nie mogą pozwolić, aby takie tokeny opierały się na tej samej infrastrukturze, która służy ogólnemu systemowi finansowemu” – powiedział Carstens.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrader miesiąca stycznia 2018 w Tickmill zarobił 1350%
Następny artykułGoogle wezwane do zakazu reklamowania opcji binarnych i kryptowalut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here