Naga Marketssiedziba bisBank Rozliczeń Międzynarodowych należy do grona najbardziej konsekwentnych przeciwników Bitcoina i kryptowalut. W przeciwieństwie do zwolenników nowego rodzaju aktywów, „bank dla banków centralnych” uważa, że cyfrowe waluty nie mają żadnej wartości. BIS nazwał je zwykłymi algorytmami bez żadnego realnego zastosowania.

Ani pieniądz, ani sposób na przechowywanie majątku

Agustin Carstens – dyrektor generalny w Banku Rozliczeń Międzynarodowych – powiedział podczas wystąpienia w Miami, że kryptowaluty takie jak Bitcoin, Ethereum czy Tether nie spełniają podstawowych funkcji pieniądza. Meksykański ekonomista uważa, że obecne reformy w dziedzinie blockchain przeprowadzane przez wiele banków centralnych są niepotrzebne i przyciągają one niepotrzebną uwagę do kryptowalut.

„Żadna kryptowaluta nie jest prawdziwą jednostką wartości ani instrumentem wykorzystywanym do płatności. W tym roku byliśmy również świadkami dowodu na to, że słabo nadają się również jako sposób przechowywania majątku. Kupujący kryptowaluty są w posiadaniu niczego więcej niż tylko algorytmu komputerowego” – powiedział Carstens.

Aktualizacja systemów zamiast ich zmiany

Dyrektor BIS rzucił nieco światła na płatności detaliczne wykonywane przez konsumentów. Wspomniał o kartach płatniczych, których wykorzystanie znacznie się zwiększyło w XXI wieku. W 2016 roku płatności kartami wyniosły 25% globalnego PKB. Dla porównania w 2000 roku było to 13%. Wartość ta ma przybierać na dynamice wraz z popularyzacją płatności za pomocą smartfonów.

Zdaniem Banku Rozliczeń Międzynarodowych, banki centralne powinny się skupić na aktualizacji obowiązującej infrastruktury zamiast wprowadzania innowacji z zakresu blockchain. Carstens nie odrzuca jednak konieczności zadbania o bezpieczeństwo globalnych systemów płatności, co pozwoli zwiększyć stabilność finansową globalnej gospodarki. Blockchain sam w sobie jest dobrą i korzystną technologią, ale jego silne powiązanie z kryptowalutami jest już szkodliwe, tak przynajmniej uważa Carstens.

BIS od dawna krytykuje kryptowaluty. W lutym nazwał Bitcoina „połączeniem bańki, piramidy finansowej i katastrofy naturalnej”. W czerwcu ostrzegał o możliwości całkowitej straty wartości przez kryptowaluty, które mogą po prostu kiedyś przestać funkcjonować. W lipcu Carstens na łamach szwajcarskiej gazety Basler Zeitung ostrzegł młode pokolenie przez podejmowaniem prób stworzenia własnych pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here