Naga Marketscovid szczepionka vaccine ccCzy sukces szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 zapewni firmie dobre wyniki w dłuższej perspektywie? Poznajmy najnowsze wiadomości giełdowe dotyczące firmy BioNTech i zbudujmy prognozę dla przyszłych cen akcji BioNTech na 2021 rok.

  • Globalna akceptacja szczepionki Covid-19 jest niezwykle ważna dla prognozy kursu akcji BioNTech
  • Analitycy podzielają dość umiarkowane poglądy na temat prognozy akcji BNTX na 2021 rok
  • W 2020 r. spółka drożała o 140%, w bieżącym dodając do wzrostów kolejne 40%

BioNTech odnotował 260-procentowy wzrost akcji w ujęciu rocznym

Gigantyczny wzrost cen akcji BioNTech rozpoczął się w momencie, gdy firma włączyła w wyścig szczepionek na Covid-19. Wszystko rozpoczęło się w marcu 2020 roku, gdy koronawirus opanował cały świat, drastycznie wpływając na światowe giełdy i parkiety. Wtedy też firma BioNTech wspólnie amerykańskim Pfizer rozpoczęła prace nad szczepionką na Covid-19.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto jednak zaznaczyć, że firma BioNTech SE współpracowała z amerykańskim gigantem farmaceutycznym znacznie wcześniej. W sierpniu 2018 roku rozpoczęto działania w celu opracowania szczepionek na bazie mRNA zapobiegających grypie.

W 2020 roku, kierując się wspólnym celem, obie firmy farmaceutyczne zgodziły się na kooperację w celu wprowadzenia na rynek swojej szczepionki na Covid-19, opartej na technologii mRNA firmy BioNTech.

Akcje BioNTech to całkiem nowy gracz na amerykańskim rynku akcji. Na giełdzie Nasdaq zadebiutował w październiku 2019 roku z kapitalizacją na poziomie 150 mln dolarów (112 mln funtów, 124 mln euro). Kurs akcji BNTX wzrósł do 128 dolarów 8 grudnia 2020 r., co oznacza imponujący wzrost o 884 procent w okresie krótszym niż 18 miesięcy. Od początku roku 2020 akcje BioNTech zyskały 260%.

Capitalcom

Dlaczego zatwierdzenie szczepionki jest tak ważne dla BioNTech?

Ostateczna akceptacja szczepionki Covid-19 jest niezwykle ważna dla prognozy kursu akcji BioNTech z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, będzie to oznaczało wprowadzenie na rynek pierwszego produktu firmy BioNTech. Obecnie firma pracuje nad 28 programami, ale większość z nich jest w trakcie badań przedklinicznych lub Fazy 1. Dlatego BioNTech nie może liczyć na przychody z innych produktów, a szczepionka Covid-19 może tę sytuację zmienić.

Po drugie, będzie to stanowić potwierdzenie, że technologia mRNA firmy BioNtech rzeczywiście działa. Ponieważ naukowcy używają jej w większości swoich produktów, sukces szczepionki będzie dowodem, że technologia ta jest skuteczna. To z kolei pomoże firmie BioNTech w przyciągnięciu inwestycji i wzmocni współpracę z innymi firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi.

Sukces w zakresie pracy nad szczepionką może znacząco wpłynąć na prognozę cen akcji BNTX. Obecnie cena nadal rośnie, osiągając w momencie pisania tekstu wartość 127,86 dolarów.

Jednakże należy pamiętać, że wiadomości dotyczące szczepionki mogą mieć również drugą stronę. Wszystkie negatywne komunikaty mogą być bardzo szkodliwe dla trendu spółki. To wszystko z racji na fakt, że farmaceutyczne giganty takie jak Pfizer, posiadające na rynku wiele udanych produktów, nie są zależne tylko od potencjalnej szczepionki Covid-19 pod względem dochodów, a ich akcje są bardziej stabilne.

Prognozy analityków

Szczepionka Pfizer-BioNTech wydaje się być na dobrej drodze do globalnego przyjęcia. Po pozytywnym odbiorze w Wielkiej Brytanii, również Kanada zawarła umowę z firmą Pfizer na dostawę szczepionki.

Także Szwajcaria podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostarczenie trzech milionów dawek szczepionki, dodając też do listy dostawców firmy AstraZeneca i Moderna. Wszystkie trzy szczepionki są obecnie poddawane różnym procesom zatwierdzania.

Mimo to, analitycy podzielają dość umiarkowane poglądy na temat prognozy akcji BNTX na 2021 rok. Zgodnie z najnowszą prognozą cen akcji BioNTech, opartą na komentarzach siedmiu analityków, średnia cena BNTX ma wynosić 111,17 USD, co stanowi 13,2% spadek w stosunku do poprzedniej ceny 128,11 USD i 14,4% spadek w stosunku do 52-tygodniowego, średniego poziomu 129,90 USD.

Najwyższy cel cenowy dla analityków na najbliższe 12 miesięcy to 126,00 dolarów, a najniższa oczekiwana cena to 90 dolarów. Cele cenowe nie wydają się zbyt optymistyczne, ale nadal analitycy rekomendują „umiarkowane kupno”.

Pełna treść artykułu analityków Capital.com jest dostępna w tym miejscu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dax | dolar usd kurs | dax giełda | komentarz do giełdy | prognozy bitcoin |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here