Po udanej połowie tygodnia, czwartek przyniósł pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach akcji. Spadki w na rynkach były jednak umiarkowane i wskazują na utrzymującą się niepewność niż wyprzedaż. Poza rosnącymi zachorowaniami na Covid-19 w skali globalnej, inwestorów niepokoi przede wszystkim brak konsensusu w sprawie kolejnego programu pomocowego w Stanach Zjednoczonych.
Rynek pracy w USA lepszy niż oczekiwano
Wczorajsze spadki miały miejsce również w otoczeniu relatywnie dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w minionym tygodniu zarejestrowano 963 tys. wniosków o status osoby bezrobotnej, gdy ekonomiści spodziewali się poziomu powyżej 1,1 mln osób. Z jednej strony dane dobrze świadczą o poprawie kondycji rynku pracy, a z drugiej może odwlec wdrożenie wspomnianego programu stymulacyjnego.
Na tle notowań na rynkach bazowych, dość dobrze wypadła sesja wśród krajowych blue chips, których indeks zyskał 0,13%. Z drugiej jednak strony, krajowy inwestorzy mogą czuć nie dosyt, gdyż intraday wzrost w kulminacyjnym momencie zbliżony był do 1,5%. Brak utrzymania tak wyraźnej przewagi popytu oznacza również drugą nieudaną próbę wybicia górą z ponad dwumiesięcznego trendu bocznego.
Tym razem zwracamy uwagę, na bardzo dobre zachowanie indeksu średnich spółek, gdzie mWIG40 zyskał 1,20%. Obroty wyniosły niecałe 200 mln PLN, jednak większa część z nich została wygenerowana przez BiomedLublin, którego cena akcji wzrosła o 32,4%.
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
Koniec tygodnia przedstawia się ciekawie w kalendarium makroekonomiczny. Poza porannymi danymi z Chin, które okazały się nieco słabsze od oczekiwań zarówno w przypadku lipcowej produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej. W dalszej części dnia poznamy wstępne odczyty PKB za 2Q20 między innymi dla gospodarki Węgier, Słowacji, Polski, czy finalne dane dla strefy euro. Z jednej strony słabsze dane od oczekiwań, będą świadczyć o głębszym spowolnieniu, ale z drugiej strony oznaczać to będzie również niższą bazę dla spodziewanego odbicia w drugiej połowie roku.
Warto zobaczyć również:
- FW20 silniejsze od prognoz. Spada liczba wniosków o zasiłek w USA
- Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) oscyluje wokół 0,6537. Cena ropy WTI rośnie do 42,6 USD
- Strategia PSV: DAX schodzi do zakresu 12.940/980. Szansa na ruch nadal po stronie byków