Naga MarketsBiomed-Lublin z dużą zmiennością. Cyfrowy Polsat najlepszy wśród blue chipówPomimo negatywnej sesji w Azji i rozpoczęcia notowań głównych indeksów europejskich od lekkich spadków, na zakończenie dnia przeważał na giełdach kolor zielony. Pomimo obaw inwestorów o przyspieszającą liczbę zachorowań na koronawirusa, wsparciem ponownie były informacje ze strony banków centralnych i polityki fiskalnej.

EBC wspiera płynność banków poza strefą euro

Po pierwsze EBC podał wczoraj, że ustanawia nowy instrument wsparcia płynności dla banków centralnych spoza strefy euro (EUREP), które w ramach transakcji repo będą mogły pozyskiwać wspólną walutę pod odpowiednie zabezpieczenia. Natomiast w USA poluzowane niektóre wymogi regulacyjne dla sektora banków komercyjnych (tzw. reguła Volkera), co ma umożliwić uwolnienie ok. 40 mld USD płynności w systemie. W obliczu tych informacji inwestorzy zignorowali gorsze od oczekiwań tygodniowe dane o liczbie osób ubiegających się pierwszy raz o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczocnych (1,48 mln vs 1,32 oczekiwania i 1,51 poprzednio). Z drugiej strony zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły o najmocniej od lipca 2014 r., czyli o 15,8% m/m, wobec spadku miesiąc wcześniej o 18,1% m/m, przy oczekiwaniach na odbicie o 10,5% m/m.

Przebieg czwartkowej sesji na krajowym rynku akcji był analogiczny jak na rynkach bazowych. WIG20 po spadkowym początku sesji i niewielkich wahaniach w ciągu dnia,
wykorzystał lepsze nastroje za oceanem i zakończył dzień na całkiem wyraźnym plusie (+0,5%). Najlepiej wśród blue chipów, jako sektor, zaprezentowała się telekomunikacja z Cyfrowym Polsatem na czele (+3,5%), natomiast po drugiej stronie ze zniżką o prawie 1,5% znalazły się akcje Dino Polska. Zamknięcia na mWIG40 oraz sWIG80 były bliskie zera, przy czym warto było zwrócić uwagę na dużą zmienność na kursie nowicjusza wśród mWIG40, czyli Biomed-Lublin, dodatkowo obroty na tym walorze przekroczyły 50 mln zł (7 miejsce pod tym względem na GPW w czwartek).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poprawa nastrojów w końcówce sesji europejskiej i amerykańskiej przekłada się na ponad 1% wzrosty o poranku w Azji, przy czym giełdy w Chinach wczoraj i dzisiaj są zamknięte z uwagi na święto. Z uwagi na brak istotniejszych danych makro publikowanych w Europie spodziewamy się kontynuacji umiarkowanie pozytywnego trendu w notowaniach o poranku. Po południu poznamy dane o dochodach i wydatkach amerykanów za maj. Nie spodziewamy się większej reakcji rynków finansowych na odbywające się w niedziele wybory prezydenckie w naszym kraju, o ile zgodnie z sondażami, wyniki wskażą na konieczność odbycia II tury z udziałem obecnego prezydenta Andrzeja Dudy i kandydata PO, Rafała Trzaskowskiego.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here