Naga MarketsBiomed Lublin stracił prawie 13 proc. w indeksie mWIG40Miniony tydzień przyniósł lekką korektę na rynkach finansowych. Niemniej wizja dwukrotnych podwyżek podatku od zysków kapitałowych w USA przestraszyła inwestorów tylko na chwilę i w piątek S&P500 intradayowo poprawiał już nowe rekordy hossy. Media finansowe wskazują, że nie ma korelacji między stopą zwrotu z rynków akcji, a wysokością podatków.

Biomed Lublin jedna z najsłabszych spółek w swoim indeksie

W takim otoczeniu indeksy na NYSE zamknęły tydzień płasko. W Europie DAX stracił 1,2%, a WIG20 -1.3%. Największą korektę obserwowaliśmy na New Connect (-5,5%). Sektorowo pozytywnie wyróżniała się WIG-Chemia (+1,8%, dobra końcówka Ciechu po ambitnej prognozie zarządu na 2021 rok) czy spółki ukraińskie po informacji o wycofaniu wojsk rosyjskich spod granicy ukraińskiej. Dodatkowo sprzyjały duże wzrosty na surowcach „miękkich”. W tygodniu kukurydza zyskała 12%, a pszenica 9%. Reszta surowców oprócz metali (miedź +4%, najwyżej od dekady przez obawy o podaż) lekko straciła, a 18% przecenę zaliczył Bitcoin, w którego najmocniej uderza perspektywa podniesienia podatku od zysków kapitałowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sektorem z największą stratą (kolejny tydzień) był WIG Games (-5,2%) i WIG Leki (-5,8%). W WIG20 aż 15 spółek zaliczyło stratę w tygodniu, z czego największą Mercator (- 25%) po rozczarowujących szacunkach za 1Q’21. Blisko 7% straciło Dino i JSW. Przecenę po wynikach kontynuował CDR (-3,2%). Najwięcej zyskało LPP (+2,2%). W mWIG40 o 14% potaniał PlayWay, a o 13% Biomed. Ponad 9% zyskała Selvita. W sWI80 liderem z kolei było VRG (+12,5%), a maruderem ML System (-24%). Tydzień był bardzo pracowity z uwagi na liczne raporty za 4Q’20 i pierwsze szacunkowe dane za 1Q’21. Ten nie będzie w tym kontekście istotnie od niego odbiegał. Później inwestorzy udadzą się na majówkę.

Dziś nastroje o poranku są lekko pozytywne po wzrostach w Azji. Rynek czeka na posiedzenie Fed (środa). Dziś również kumulacja sezonu wyników w USA. Na GPW w tygodniu raporty pokażą pierwsze banki. Jeśli chodzi o pandemię, to rynek może się obawiać indyjskiego wariantu COVID-19. W kraju w 3 dni zanotowano 1 mln przypadków i obecnie odpowiada on za 40% globalnych zakażeń. W EU/US sytuacja dalej się poprawiała.

Autor: Krystian Brymora, analityk BDM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr akcje | funt kurs | dax futures notowania | btc kurs | przewidywany kurs dolara |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here