Naga MarketsBiomaxima, Biomed Lublin, Harper - kursy beneficjentów pandemii wrócą do wzrostów?Biomaxima oraz Biomed Lublin to dwóch największych wygranych pandemii koronawirusa. Obok tej dwójki można postawić także producentów materiałów higienicznych czy środków czystości – przedstawicielem tej branży może być np. Harper Hygienics. Poniżej szybkie spojrzenie na te trzy podmioty.

  • Akcjonariusz Biomaximy czeka na: przyspieszony raport, rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia oraz informacje o rozpoczęciu sprzedaży szybkich testów
  • Biomed Lublin będzie kluczową spółką w wykorzystywaniu osocza ozdrowieńców w walce z COVID-19
  • Otwieranie gospodarki może przynieść dalszy wzrost zapotrzebowania na środki higieny – to szansa dla Harper Hygienics

Biomaxima z mocniejszym spadkiem – czy warto kupić tańsze akcje?

Zdecydowanie najwięcej pisze się o spółce Biomaxima, w tym także sporo plotek rozsiewanych na niektórych forach internetowych. Jedna z nich mówi o tym, że ktoś z Ministerstwa Zdrowia zaprzeczył o istnieniu umowy ze spółką. Wydaje się to mało prawdopodobne, zresztą równie dobrze jakiekolwiek umowy mogą być podpisywane np. z Sanepidem. Z kolei inna plotka głosi, że na dniach Ministerstwo Zdrowia ma wydać rozporządzenie dopuszczające możliwość przeprowadzania komercyjnych badań diagnostycznych wykrywających koronawirusa. Ta informacja jest prawdziwa i pochodzi od rzecznika ministerstwa zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.

biomaxima

Analizując jednak twarde dane, trzeba wspomnieć o rozpoczętej sprzedaży tzw. analizatorów iFlash 1800. Jeden z nich zaczyna właśnie działać i ma na celu wykrywanie przeciwciał czyli pokaże czy ktoś już przeszedł chorobę, być może w sposób bezobjawowy. Druga ważna informacja jest taka, że niebawem spółka poinformuje o rozpoczęciu sprzedaży szybkich testów wymazowych, które już w pierwszych dniach od zakażania wykryją obecność wirusa w organizmie. Trzecia kluczowa sprawa, spółka przesunęła publikację raportu z 15 na 11 maja.

Moim zdaniem powody można znaleźć w najnowszym raporcie za kwiecień, a więc spółka chce jak najszybciej pokazać mocne wyniki. W kwietniu sprzedaż wzrosła o ponad 216%, a od początku roku o 138%. Biorąc po uwagę gigantyczny wzrost notowań, ostatnia korekta nie powinna zaskakiwać, tym bardziej, że w tym samym czasie pogorszył się sentyment na rynkach akcyjnych. Wydaje się, że popyt powinien reagować w strefie wsparcia 17-19 zł, tym bardziej, że jest na co czekać (nowe informacje, rozporządzenie MZ i raport).

Zobacz także jak zaczynała się zwyżka na akcjach BMX: BioMaxima – wyrasta na lidera czasów epidemii. Akcje w górę o 90%!

Biomed Lublin – “ulepszy” osocze ozdrowieńców

Biomed Lublin – spółka zyskała z powodu badań nad przydatnością szczepionki na gruźlicę, której jest producentem, w zakresie przydatności w walce z COVID-19. Najnowsza informacja jest jednak jeszcze bardziej optymistyczna. Chodzi o produkcję immunoglobuliny z osocza ludzkiego, pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej. Generalnie osocze należy podać w bardzo krótkim czasie, natomiast lek pozwoli ominąć te problem, a także niezgodność grupy krwi.

biomed

Czas jego przechowywania będzie sięgał kilkunastu miesięcy, a więc można go gromadzić np. na kolejną falę zachorowań. Biomed jest jedyną w Polsce i jedną z kilku firm w Europie posiadającą technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza. Dzisiaj kurs naruszył opór przy 4,20 zł, co może sugerować zwiększoną aktywność popytu w najbliższych dniach. Analiza obrotów wygląda pozytywnie w ostatnich 7 dniach, co zwiększa szanse na wybicie. My o szansach na wzrosty zaczęliśmy pisać już 31 marca.

Zobacz czy sprawdziły się nasze prognozy z 9 marca: Gorące spółki dnia… KORONAWIRUS: Mercator, Cormay, Biomed, Delko, Harper, Makarony, Seko, Pamapol, Ambra, Global Cosmed, Neuca, Lentex, Relpol, Grupa Azoty, Ciech

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Harper czeka podobny los jak Global Cosmed?

Harper – spółka mocno zyskuje od końca lutego. Powód jest prosty, zrost zapotrzebowania na środki higieniczne. Warto mieć na uwadze, że właśnie zostały otarte galerie handlowe, a w kolejnych etapach będą otwierane następne obiekty jak np. kina. Wszędzie obowiązkowe będą środki dezynfekujące. Jedną z marek spółki jest „Sweet Sense” czyli m.in. chusteczki antybakteryjne. Branżowym konkurentem na GPW jest Global Cosmed i tu można przypuszczać jak zachowa się kurs Harper. Global Cosmed silnie zyskiwał, gdyż rynek dyskontował poprawę rentowności.

harper

Dzisiaj spółka pokazała raport (2,81 mln zł zysku wobec 0,99 mln zł straty przed rokiem w I kw., a przychody wzrosły o ponad 13,6 mln zł). W marcu spółka odczuła skokowy wzrost zapotrzebowania na niektóre produkty. Efekt jest jednak taki, że akcje spadał dzisiaj o ponad 23%. W najbliższym czasie Harper nie publikuje raportów ale tu także po dynamicznym wzroście trzeba być przygotowanym na ostrą korektę, przynajmniej porównywalną z tymi z obecnego trendu.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here