Jednak z czołowych giełd na rynku kryptowalut, Binance, uruchomiła swój pool do miningu. Niestety społeczność kryptowalut jest zaniepokojona pewnymi kwestiami dot. projektu.
- Firma CZ wchodzi na nowy obszar działalności – chodzi do pool do kopania BTC.
- Projekt budzi duże kontrowersje ze względu na obawy dot. centralizacji sieci.
Binance Pool
Wiodąca giełda kryptowalut Binance uruchomiła 27 kwietnia swój pool do miningu. Ten ma działać z zerowymi opłatami do 31 maja, po czym wartość opłaty zostanie ustalona na 2,5 proc. W komunikacie prasowym dotyczącym projektu stwierdzono, że duzi górnicy mogą skontaktować się z firmą w celu negocjacji przedłużenia okresu bez opłat.
Te artykuły również Cię zainteresują
“Binance Pool” działa w oparciu o algorytm ProW-of-Work (PoW), jak i Proof-of-Stake (PoS).
Co ważne, całość jest zintegrowana z resztą platformy, umożliwiając tym samym górnikom łatwe przenoszenie środków między poolem a różnymi platformami firmy.
– Naszym celem jest stworzenie kompleksowej platformy dla górników, która zapewni więcej możliwości dla przemysłu wydobywczego poprzez połączenie tradycyjnego wydobycia z usługami finansowymi – twierdzi Lisa He, która jest odpowiedzialna za ten projekt firmy.
– Jako integralna część globalnego rynku kryptowalut, wzmocnienie pozycji górników umożliwi znaczny wzrost i zwiększenie skali w większym przemyśle – dodał założyciel i dyrektor naczelny Binance, Changpeng Zhao.
24 kwietnia Zhao napisał na Twitterze, że pool wydobył już swój pierwszy blok.
Społeczność ma wątpliwości
Pool budzi jednak wątpliwości. Część górników boi się, że projekt doprowadzi do dalszej centralizacji sieci.
This hash distribution chart is soon going to be composed of just one colour.https://t.co/TOJIH6KjLd pic.twitter.com/VzZLvJkave
— Hsaka (@HsakaTrades) April 24, 2020
W odpowiedzi na krytykę Lisa He argumentowała, że uruchomienie Binance Pool będzie stanowić siłę decentralizującą w sektorze wydobywczym.
– Ponieważ gracze branżowi, tacy jak Binance, nadal wkraczają w przestrzeń wydobywczą i wnoszą moc obliczeniową do branży, przemysł wydobywczy staje się bardziej zdecentralizowany niż był dwa lata temu. Największe poole mają mniej niż 20 proc. mocy obliczeniowej całej sieci, a zasoby w sieci bitcoina stają się bardziej bezpieczne – twierdzi.
Autor poleca też:
- Ebang, firma z rynku miningu kryptowalut, wchodzi na Wall Street
- Jack Dorsey: whitepaper bitcoina to poezja
- Były dyrektor Deutsche Bank otwiera Bitcoin Trading Desk