Naga MarketsNajwiększa na świecie pod względem obrotów giełda kryptowalut Binance, po niedawnych doniesieniach o planach zwiększenia obecności na rynku koreańskim, obrała jednocześnie kurs na Europę. W lipcu dowiedzieliśmy się o ambitnych planach otworzenia siedziby giełdy na Malcie, zaś zaraz potem media związane z nowymi technologiami obiegła wiadomość o zaangażowaniu się Binance w projekt pierwszego na świecie zdecentralizowanego banku opartego na blockchainie – z bazą w tymże kraju . W zeszły czwartek, 16 sierpnia, dowiedzieliśmy się o działaniach zespołu spod znaku Chanpenga Zhao w Liechtensteinie.


Nowa giełda kryptowalut w ramach joint venture

Konkretnie zaś chodzi o informację o utworzeniu spółki joint venture pomiędzy Binance a Liechtenstein Cryptoassets Exchange (LCX), w ramach której niebawem ruszy w Liechtensteinie giełda, na której będzie można handlować kryptowalutami w konfiguracji z walutami tradycyjnymi (zwanymi też pieniądzem fiducjarnym lub potocznie fiatami). Na sam początek będzie to frank szwajcarski (CHF) oraz euro (EUR). Z czasem mają dołączyć kolejne fiaty – w miarę jak nowo powstała giełda uzyska sukcesywnie zielone światła od organów regulacyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: CEO Binance uderza pięścią w stół w kwestii opłat za notowanie coinów na giełdzie

Sprzyjający klimat polityczno-regulacyjny

Przejście przez formalności wydaje się być jedynie kwestią czasu, gdyż obserwując posunięcia władz tego niewielkiego księstwa, idą one w kierunku modelu szwajcarskiego. Przypomnijmy, iż położone w kraju słynącym z banków, zegarków i wybornego sera miasteczko Zug, ze względu na korzystne uregulowania dla podmiotów z branży krypto oraz ICO, nazwane zostało „krypto-doliną”. Niedawno władze Liechtensteinu wprowadziły nowe przepisy prawne przyjazne zarówno dla firm z branży, jak i dla klientów. Premier księstwa, Adrian Hasler, tak odniósł się do planów Binance:

„Jesteśmy przekonani, iż obecne oraz przyszłe ramy prawne, a także praktyka legislacyjna Liechtenstainu sprawią, iż Binance LCX oraz inne podmioty z branży blockchain będą mogły świadczyć wyjątkowej jakości usługi.”

O nowym europejskim projekcie w superlatywach wypowiadał się także CEO Binance oraz jej współzałożyciel, Chanpeng Zhao, pseudonim CZ:

„Wierzę, że Binance LCX stworzy platformę w konfiguracji fiaty-kryptowaluty z przeznaczeniem dla profesjonalnych i początkujących inwestorów, która charakteryzować będzie się dużym poziomem stabilności i niezawodności. Mam nadzieję, iż Binance LCX da zaczątek nowym standardom w zakresie praktycznych zastosowań oraz zgodności z regulacjami (compliance) dla branży blockchain. Cieszymy się bardzo, że możemy wnieść odpowiednie doświadczenie i najlepsze praktyki po to, by przyczynić się do wzrostu naszego zespołu w Liechtensteinie.”

Chanpeng Zhao, CEO Binance, źródło: www.youtube.com

Pełen entuzjazmu był także CEO LCX – Monty Metzger. Ze względów geograficznych (położenie w centrum Europy, w Europejskim Obszarze Gospodarczym, członkostwo w strefie Schengen) oraz gospodarczych (wysoce rozwinięty sektor finansowo-bankowy, unia celna oraz monetarna ze Szwajcarią), Liechtenstein jest pożądaną lokalizacją dla nastawionego na ekspansję w Europie projektu Binance LCX.

Zobacz również: Binance uruchamia demo zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej

Aktywność innych podmiotów z branży krypto w Liechtensteinie

Już w marcu tego roku jedna z wiodących instytucji finansowych w Liechtensteinie – Bank Frick (BF), zaczęła oferować „bezpośrednie usługi inwestycyjne” w aktywa krypto, z myślą o „profesjonalnych uczestnikach rynku oraz spółkach pośredniczących w świadczeniu usług finansowych”, a także usługę przechowywania pięciu kryptowalut – Bitcoina (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Litecoina (LTC), Ripple (XRP) oraz Ethereum (ETH) w trybie cold storage (offline). Zgodnie z komentarzem dyrektora ds. obsługi klienta (Chief Client Officer – CCO) Huberta Büchela, uruchomienie przez BF wspomnianych wyżej usług wynika z faktu, iż „istnieje na nie zapotrzebowanie w całej Europie.” Czyżby na Starym Kontynencie zawitał “wiatr przemian“, o których swego czasu śpiewał niemiecki zespół The Scorpions, m.in. na fali sukcesów azjatyckich potentatów w branży krypto pokroju Binance? Na sam początek w biurze Binance LCX ma pracować zespół złożony z 10-15 osób. Ma się zająć przede wszystkim kwestiami prawnymi, procedurami KYC (Know Your Customer – poznaj swojego klienta) oraz AML (Anti-Money Laundering – działania przeciwko praniu brudnych pieniędzy).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here