Naga MarketsZe startem giełdy Bakkt, oferującej kontrakty terminowe na Bitcoina rozliczane w fizycznej kryptowalucie wiele osób żywiło duże nadzieje, w tym jako potencjalnego katalizatora dla wzrostów cen BTC. W rzeczywistości mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją – na jeden dzień po uruchomieniu giełdy, 24 września, notowania Bitcoina spadły o blisko 20%. Stąd pojawiają się głosy, że za wspomniane spadki odpowiada start giełdy Bakkt, w tym jeden ze strony analityków z Binance.


Binance: Bakkt mógł przycznić się do spadków notowań BTC

Pierwszy dzień handlu na Bakkt przyniósł obroty znacznie poniżej oczekiwań. Do końca dnia w poniedziałek 23 września wyniosły one zaledwie 72 BTC, z czego tylko 1 BTC w ramach kontraktu dobowego, zaś cała reszta obejmowała kontrakty miesięczne – w porównaniu z aż 5298 kontraktami będącymi przedmiotem handlu tuż po uruchomieniu swojej platformy przez CME w grudniu 2017 roku.

W ostatnim wydaniu przeglądu rynkowego przygotowanego przez Binance Research – zespół analityków ds. rynku kryptowalutowego przy giełdzie Binance, przeczytamy, iż uruchomienie platformy do handlu dla klientów instytucjonalnych Bakkt mogło częściowo przyczynić się do spadków notowań Bitcoina, a wraz z nim altcoinów. Raport zwraca uwagę na rozbieżność pomiędzy szumnymi zapowiedziami twórców platformy a rzeczywistością.

„Wiele osób obserwujących rynek krypto zachwalało Bakkt jako jeden z dodatkowych głównych kanałów, przez które na rynek kryptowalut oraz aktywów cyfrowych przyjdą duże pieniądze od klientów instytucjonalnych. Z pewnością może tak się stać w przyszłości, co obrazuje powolny start i późniejsze zwiększenie się poziomu obrotów. Jednak w krótkim terminie, rozczarowujący początek działalności Bakkt wydaje się być czynnikiem, który przyczynił się do ostatnich spadków cen.”

Warto przy okazji nadmienić, iż do podobnych wniosków doszli ostatnio także analitycy z JP Morgan, którzy również nie byli zachwycenie poziomem obrotów tuż po debiucie giełdy Bakkt.

– Może się zdarzyć, że notowania fizycznie rozliczanych kontraktów terminowych (które umożliwiają niektórym posiadaczom fizycznych kontraktów typu Bitcoin, np. górnikom zabezpieczenie ekspozycji) przyczyniły się do niedawnych spadków cen – przeczytamy w raporcie JPMorgan z piątku, 27 września.

Zobacz również: Bakkt ucywilizuje handel kryptowalutami? Ocenia Mike Satoshi


 Wpłaty i wypłaty w PLN? Ponad 40 kryptowalut dostępnych do handlu? To możliwe dzięki ofercie giełdy CoinDeal. Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here