Naga MarketsW dniu 14 czerwca bieżącego roku giełda Binance ogłosiła, że obywatele Stanów Zjednoczonych nie będą mogli już handlować na platformie w ramach Binance.com. Decyzja ta wywołała szok w całej branży, po pierwsze z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia największą pod względem obrotów giełdą kryptowalutową na świecie, po drugie dlatego, że ok 20% obrotów na giełdzie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.


Binance staje w obronie amerykańskich użytkowników?

Oficjalnym powodem tej decyzji ma być ochrona obywateli amerykańskich przed oszustwami w branży kryptowalut, o czym można było przeczytać w oficjalnym komunikacie giełdy:

„Binance.US posiada zarówno zobowiązania prawne jak i obowiązek moralny by chronić naszych użytkowników przed oszukańczymi projektami blockchainowymi oraz walczyć z przestępczością finansową.”

Później pojawił się komunikat, iż amerykańscy użytkownicy mają 90 dni na dostosowanie się do nowych warunków, czyli do dnia 12 września, w przeciwnym razie nie będą mogli wpłacać środków ani handlować na Binance.com, przy zachowaniu możliwość wypłat.

Głównym czynnikiem, który miał wpływ na decyzję Binance mogły być obawy przed możliwymi działaniami amerykańskich regulatorów, czego ostatnimi czasy doświadczyła m.in. amerykańska giełda Bitfinex w związku z oskarżeniami prokuratora generalnego Nowego Jorku dotyczącymi rzekomego pokrycia straty w wysokości 850 mln USD za pomocą środków mających być zabezpieczeniem dla stablecoina Tether. Jest to także zbieżne z polityką amerykańskich giełd takich jak Coinbase czy Bittrex, które wydają duże środki na zapewnienie zgodności z regulacjami.

Powstanie oddzielna giełda –  Binance.US

We wrześniu tego roku ma w Stanach Zjednoczonych ma ruszyć oddzielna giełda – Binance.US, która ma spełniać bardziej rygorystyczne amerykańskie wymogi regulacyjne, w tym z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML), przeciwdziałaniu terroryzmowi finansowemu oraz zalecenia amerykańskiej Sieci ds. Walki z Przestępczością Finansową (Financial Crimes Enforcement Network – FinCEN). Binance US ma być oficjalnie podmiotem niezależnym od Binance, prowadzonym przez lokalnego partnera – firmę BAM Trading Services.

Decyzja Binance była dużym zaskoczeniem, gdyż do tej pory giełda w swojej działalności wykorzystywała praktykę zwaną arbitrażem regulacyjnym, polegającym na wykorzystywaniu luk w przepisach w celu uniknięcia konieczności zastosowania się do bardziej wymagających regulacji. Przejawem tego było kilkukrotne przenoszenie siedziby giełdy, najpierw z China do Japonii, zaś ostatecznie na Maltę. Także CEO giełdy, Changpeng Zhao,  znany jest z tego, że co kilka tygodni zmienia miejsce swojego pobytu. Ponadto większość aktywów giełdy ulokowana jest w kryptowalutach, co ma również na celu ograniczenie kontroli rządowych organów regulacyjnych.

Tym razem giełda wybrała zupełnie inną strategię – pełnej zgodności z wymogami regulacyjnymi, o czym mówi wprost jej CEO:

„Jest nam niezwykle miło, że możemy w końcu uruchomić Binance.US, zapewniając bezpieczeństwo, szybkość i płynność użytkownikom w Ameryce Północnej. Za prowadzenie Binance.US odpowiadać będzie nasz lokalny partner – BAM, który będzie obsługiwał rynek amerykański w pełni stosując się do wymogów regulacyjnych.”

Zobacz również: Wywiad z Changpengiem Zhao, CEO Binance: Libra jest gotowa do masowej adopcji

Konkurencja dla Coinbase i innych amerykańskich giełd

Amerykańskie giełdy kryptowalutowe, które jeszcze dwa lata temu odpowiadały za ok. 65% światowych obrotów, ostatnio pozostają mocno w tyle za konkurencją z zagranicy, co przypisuje się dużym kosztom związanym ze spełnianiem miejscowych wymogów regulacyjnych. Obecnie światowy udział tych giełd wynosi poniżej 20% i większość utraconych klientów przeszła do Binance.

Nowopowstały podmiot Binance.US będzie jeszcze bardziej konkurował na rynku amerykańskim, jeszcze bardziej uszczuplając bazę klientów. Odpowiedzią ze strony Coinbase jest agresywna kampania polegająca na dodawaniu nowych altcoinów, a przez to poszerzenie swojej oferty. Z kolei giełda Poloniex, by móc sprostać zagranicznej konkurencji, zdecydowała się na przeniesienie swojej siedziby na Bermudy.

Nowy system kryteriów

Aby w jak największym stopniu usprawnić proces transformacji na rynku amerykańskim oraz zminimalizować ryzyko prawne, Binance opublikowało „Ramy dla oceny ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi”, obejmujące kryteria, na podstawie których tworzona będzie oferta pod rynek amerykański:

  • zgodność z amerykańskimi regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  • zespół stojący za projektem posiada klarowną strategię, która rozwiązuje realne problemy;
  • zespół posiada silną, zwartą społeczność;
  • poziom popytu i podaży odpowiada standardom zyskowności Binance.

Na podstawie tych kryteriów, wyodrębniono 30 spośród ok. 150 aktywów dostępnych na Binance.com, w tym:

·         BTC ·         USDT ·         NEO ·         PAX ·         ZRX
·         ETH ·         EOS ·         IOTA ·         TUSD ·         ZIL
·         XRP ·         XLM ·         ETC ·         RVN ·         MANA
·         BCH ·         ADA ·         USDC ·         NANO ·         LOOM
·         LTC ·         DASH ·         VET ·         WAVES ·         ATOM
·         BNB ·         LINK ·         BAT ·         REP ·         HOT

 

Co ciekawe, część projektów z powyższej listy pokrywa się z altcoinami dodanymi ostatnio do oferty Coinbase (w tym Chainlink, Stellar, Decentraland). Są także projekty bardziej nowatorskie, których nie znajdziemy na Coinbase, takie jak Holo, Cosmos i rzecz jasna Binance Coin.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here