Naga MarketsNajwiększa na świece pod względem obrotów giełda kryptowalutowa na świecie, Binance, podała do wiadomości informację o planach uruchomienia „otwartego projektu blockchainowego” o nazwie Venus, stawiającego na stablecoiny, który w swoich założeniach przypomina firmowany przez Facebooka projekt Libra


Binance stawia na stablecoiny

Jak przeczytamy w oficjalnym oświadczeniu giełdy zamieszczonym na jej stronie, Venus ma być „otwartym projektem opartym na blockchainie, inicjatywą mającą na celu stworzenie ogólnoświatowych zdecentralizowanych stablecoinów oraz aktywów cyfrowych powiązanych z walutami typu fiat”. W oświadczeniu jest mowa o uruchomionych już w ramach giełdy Binance stablecoinach, takich jak powiązanym z Bitcoinem BTCB czy BGBP (powiązanym z kursem funta brytyjskiego). Zdaniem współzałożyciela Binance, Yi-He, w stablecoiny to przyszłość światowej gospodarki cyfrowej.

“Wierzymy, że zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej, stablecoiny stopniowo zastąpią tradycyjne waluty fiducjarne w krajach na całym świecie i wprowadzą nowy standard cyfrowej gospodarki. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować wizję, by na nowo ukształtować światowy system finansowy, pozwolić by w różnych krajach było więcej konkretnych usług finansowych i związanej z nimi infrastruktury, chronić ich bezpieczeństwo finansowe oraz zwiększyać ich wydajność ekonomiczną.”

Giełda chce wykorzystać posiadane doświadczenie w dziedzinie technologii blockchain zdobyte w ramach uruchomionego w kwietniu tego roku własnego blockhaina – Binance Chain, szeroką bazę użytkowników oraz wdrożone do tej pory wymogi regulacyjne (compliance).

„Binance zapewni pełne wsparcie techniczne, system kontroli ryzyka związanego z przestrzeganiem regulacji oraz wielowymiarową sieć współpracy w celu utworzenia Venus, wykorzystując posiadaną już infrastrukturę oraz rozwiązania regulacyjne.”

Giełda planuje nawiązać współpracę z rządami, korporacjami, firmami z branży nowych technologii a także z innymi projektami działającymi w obszarze blockchaina i kryptowalut, wizją Binance jest „utworzenie nowego sojuszu oraz trwałej wspólnoty”, do której chciałaby zaprosić partnerów o zasięgu globalnym. Cel jaki stawia sobie Venus to stworzenie nowego ekosystemu z własną kryptowalutą, który ma za zadanie działać na rzecz “wzmocnienia zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się”.

Changpeng Zhao rzuca rękawicę Zuckerbergowi

Nie sposób nie dostrzec podobieństw pomiędzy ogłoszonym przez Binance projektem Venus, a firmowaną przez Facebooka kryptowalutą o nazwie Libra, która w zamyśle ma być stablecoinem opartym na czterech walutach fiducjarnych: USD, EUR, JPY i GBP oraz krótkoterminowych rządowych papierach dłużnych o dużej stabilności oraz płynności. Nie wiadomo na razie na jakich aktywach będzie opierać się Venus, ani też jakie organizacje zostaną zaproszone do projektu.

Również nazwa nowej inicjatywy Binance wykazuje podobieństwo z inicjatywą firmowaną przez Facebooka. „Libra” oznacza zodiakalną Wagę, podczas gdy Venus (Wenus) to sąsiadująca z Ziemią planeta Układu Słonecznego.

Rodzi się także pytanie w jaki sposób Binance chce dotrzeć do szerszej bazy użytkowników. Wiadomo, że w zasięgu Facebooka jest ponad 2,4 mld osób korzystających z serwisu głównego, a także z Instagrama oraz WhatsApp.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here