Naga MarketsBillon GroupPolski fintech otrzymał prawie 2 mln euro dofinansowania z prestiżowego programu Komisji Europejskiej SME Instrument, części programu ramowego Horyzont 2020. Spółka przeznaczy pieniądze na dokończenie rozwoju i komercyjne wdrożenie rozwiązania zapisującego wrażliwe dokumenty w rozproszonej sieci blockchain. Billon jest jednym z dwóch nagrodzonych projektów z Polski i jednym z 64 z całej Europy, które w pierwszym rozdaniu Fazy 2 programu w 2019 roku pokonały ponad 1800 konkurentów.


Blockchain zastąpi tradycyjny papier?

Wyróżnione przez Unię Europejską rozwiązanie eliminuje papier z obiegu dokumentów, umożliwiając wprowadzenie w pełni cyfrowych relacji między firmami a konsumentami. Zapisanie w rozproszonym rejestrze takich dokumentów jak umowy, rachunki, czy cenniki, gwarantuje ich niezmienność i pozwala obniżyć koszty zarządzania nimi prawie o połowę. Stworzone przez polskich inżynierów rozwiązanie jest zgodne z polskimi i unijnymi regulacjami, w tym RODO, i osiąga wydajność publikacji nawet 5 milionów dokumentów na dobę, co spełnia zapotrzebowanie nawet największej instytucji w Polsce. W zeszłym roku zostało wyróżnione brytyjską nagrodą Europas  w kategorii najlepszego korporacyjnego projektu blockchain.

O wypieraniu papieru przez blockchain w programie Comparic24.tv opowiadał Robert Kałuża reprezentujący Billon:

Zobacz również: KNF przyznaje pierwszą licencję e-money. Billon Solutions wyda pieniądz elektroniczny

Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon, komentuje zwycięstwo w konkursie: – Cieszę się, że Komisja Europejska wspiera innowacyjne europejskie firmy. Dzięki takim programom jak Horyzont 2020 małe fintechy, takie jak Billon Digital Services, są w stanie rywalizować na rynku z dużymi światowymi graczami. Dofinansowanie pozwoli firmie na dokończenie prac technologicznych, między innymi wprowadzenie usług podpisu cyfrowego i elektronicznego doręczenia dokumentów. Umożliwi też kolejne wdrożenia, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej i Azji Południowo-Wschodniej. 

W Polsce nagrodzoną technologię wprowadza już Biuro Informacji Kredytowej. BIK oferuje sektorowi bankowemu platformę blockchain do zarządzania dokumentami klienckimi, spełniającą wymogi regulacyjne trwałego nośnika informacji. Pierwsi klienci zaczną korzystać z platformy do końca II kwartału tego roku.

Jacek Pikul, członek zarządu Billon Digital Services, komentuje: – Inne rozwiązania IT oferują tylko częściowo wymagane właściwości  zapisu dokumentów na zdalnej infrastrukturze lub chmurze obliczeniowej, czy też podpisu cyfrowego. Wynaleziony ponad 2 tysiące lat temu papier był do tej pory, mimo upływu czasu, jedynym stuprocentowo pewnym środkiem zapisu informacji zgodnym  z regulacjami UE dotyczącymi ochrony danych osobowych i trwałego nośnika informacji. Dopiero wykorzystanie stworzonej przez nas architektury rozproszonego rejestru pozwala zastąpić papier we wszelkich relacjach firm z ich klientami. 

Dopiero wykorzystanie stworzonej przez nas architektury rozproszonego rejestru pozwala zastąpić papier we wszelkich relacjach firm z ich klientami.

Jacek Pikul, członek zarządu Billon Digital Services

W tej rundzie finansowania do Komisji wpłynęło 1848 wniosków. Ostatecznie wybrano do finansowania 64 projekty, większość z obszaru zdrowia, inżynierii i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Z Polski doceniono dwie firmy: oprócz Billon Digital Services dofinansowanie otrzymała spółka biotechnologiczna Napiferyn Biotech. Od startu programu w 2014 r. tylko 15 projektów  z Polski zostało beneficjentami Fazy 2 SME Instrumentu.
– Komisji Europejskiej zależy na finansowaniu projektów, które nie tylko podniosą poziom innowacyjności Europy, ale także pozytywnie wpłyną na życie nas wszystkich. Projekt B4TDM ma szansę zrewolucjonizować rynek, zakończyć erę papieru w zarządzaniu wrażliwymi dokumentami jednocześnie zapewniając poczucie bezpieczeństwa danych. Cieszymy się, że kolejna polska firma dołączyła do elitarnego grona najbardziej innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw – mówi Alicja Grzegorzek Carrascosa, założycielka Zafiro Solutions, firmy, która wspierała Billon Digital Services w zdobyciu grantu z SME Instrumentu.

Prace finansowane z grantu Komisji Europejskiej potrwają 2 lata. W tym czasie Billon Digital Services, jako beneficjent programu SME Instrument, będzie mógł również korzystać ze wsparcia coachingowego, szkoleń, spotkań networkingowych, konferencji i targów.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej, z całkowitym budżetem wynoszącym prawie 80 miliardów euro. Spółka Billon Digital Services ubiegała się o dofinansowanie w ramach Fazy 2 SME Instrumentu w ramach pilotażu Europejskiej Rady ds. Innowacji, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących i wdrażających innowacje w życie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here