Naga MarketsO godzinie 11:00 poznaliśmy ostatnią publikację makroekonomiczną przed rozpoczęciem festiwalu danych amerykańskich (start 14:30). Dotyczyła bilansu handlowego w strefie euro, który poważnie pokonał prognozy.


Analitycy spodziewali się osunięć w grudniu do +22,8 mld EUR po +25,9 mld EUR notowanych w listopadzie. Ostateczny rezultat na poziomie +28,1 mld EUR okazał się jednak zdecydowanie lepszy. W przypadku Polski bilans handlowy również na plusie, kształtując się na poziomie +4,7 mld EUR w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku.

W ujęciu intraday notowania EUR/PLN są mocno szarpane, warto więc przyjrzeć się koniunkturze polskiej waluty do euro na interwale dziennym. Od początku 2016 roku obserwowaliśmy dwa pełne cykle spadków w tym samym zakresie, którym następnie towarzyszyły cykle wzrostów testujące podobne okolice cenowe (4.50 i momentami wyżej):

EUR/PLN D1

Wiele wskazuje na to, że obecnie znajdujemy się w trzecim cyklu (czerwone prostokąty), z czego wynikałoby, że EUR/PLN może osunąć się aż do 4.21. Z drugiej jednak strony cenę wspiera testowana już kilkukrotnie linia trendu, pod którą dodatkowo przechodzi horyzontalne wsparcie 4.2610. Całość uzupełniają mierzenia Fibonacciego prowadzone po trendzie aprecjacyjnym z 2015.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here