Naga MarketskanadaDziś tj. 26 listopada analitycy banku National Bank Financial komentują bieżącą sytuację w Kanadzie, oceniają zbliżającą sie publikację PKB za III kw. 2018 r. oraz określają możliwy dalszy kurs pary walutowej USD/CAD.


Para USD/CAD odnotuje silny wzrost w przyszłym roku?

– Odczyty miesięczne wskazują na pozytywne wskazanie dla inwestycji biznesowych (opartych na silnym imporcie maszyn i urządzeń) oraz dla wydatków na konsumpcję. Wzmożona aktywność handlowa mogła również przyczynić się do tego wzrostu, będącego wynikiem spadku cen importowych. Z kolei budownictwo mieszkaniowe powinno działać jak hamulec, a ilość rozpoczętych budów powinna maleć. Wszystko wskazuje na to, że spodziewamy się wzrostu PKB w III kwartale na poziomie około 1,8% w ujęciu rocznym i powinno to wystarczyć, aby nasz roczny cel wzrostu na 2018 rok pozostał na niezmienionym poziomie 2,0% – napisali analitycy NBF.

– W czwartek dane o bilansie płatniczym za trzeci kwartał mogą wskazywać, że deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejszy się do około 11,5 miliarda dolarów amerykańskich – dodali.

Według Krishen Rangasamy, analityka w National Bank Financial, dolar kanadyjski jest na dobrej drodze do utraty wartości w stosunku do USD w tym i przyszłym roku, a deprecjacja może być znacznie bardziej brutalna niż oczekuje tego rynek.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

– Cena ropy w zachodniej Kanadzie (WCS) i 2-letni spread stopy procentowej w USA, dwa główne czynniki makroekonomiczne wpływające na dolara kanadyjskiego, są teraz na poziomie ze stycznia 2016 roku. Mimo to para USD/CAD jest notowana blisko 1,32, czyli około 10 centów poniżej poziomów z początku 2016 roku. Dlaczego więc tym razem „loonie” się nie zawala? Mimo ciągłych problemów, prognozy gospodarcze są prawdopodobnie bardziej pozytywne niż dwa lata temu. Sektor handlu korzysta z dynamicznie rozwijającej się gospodarki państwowej, a popyt wewnętrzny utrzymuje się również częściowo dzięki wydatkom inwestycyjnym, utrzymując rzeczywisty odczyt PKB na właściwym poziomie przez drugi rok z rzędu – napisał Krishen Rangasamy.

Zobacz również:  W 2019 r. kupuj rynki wschodzące i unikaj zaciągania kredytów – Morgan Stanley
Bieżąca sytuacja w Kanadzie i dalszy kurs USD/CAD – komentuje NBFConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here