Naga Marketseuro i dolary banknotyAnalitycy ds. strategii na rynku Forex w BNP Paribas, ABN AMRO oraz ING analizują bieżącą sytuację w Europie oraz wskazują na wydarzenia, które mogą mieć istotny wpływ na dalszy kurs pary walutowej EUR/USD. W ich ocenie ożywienie gospodarcze w strefie euro nadal trwa, a odczyty z niemieckiej gospodarki pozostają kluczowe dla całego regionu.


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.

BNP Paribas: Dobra sytuacja w strefie euro

– Handel wewnątrz unijny rośnie wraz z rosnącym popytem wewnętrznym, zwłaszcza w branży inwestycji korporacyjnych. Inflacja odbiła się w ślad za wyższymi cenami ropy, ale główny trend dla wskaźnika CPI pozostaje spadkowy. To przemawia za tym, że EBC utrzyma status quo głównych stóp procentowych przez długi czas – uważają analitycy.

– Wzrost we Francji spowalnia, ale pozostaje powyżej oczekiwań. Konsumpcja gospodarstw domowych powinna zostać wsparta przez planowane cięcia podatków i odbudowę miejsc pracy, ale inflacja zmniejsza siłę nabywczą. Dynamika inwestycji biznesowych pozostaje korzystna, lecz globalne tło jest mniej sprzyjające – dodano.

ABN AMRO: Niepokoi słaby odczyt PKB z Niemiec

Han de Jong, główny ekonomista ABN AMRO, zwraca uwagę, że niemieckie PKB skurczyło się w 3 kw. o 0,2% kw./kw. Był nieznacznie gorszy od oczekiwań, lecz jest to po raz pierwszy ujemny odczyt od początku 2015 roku.

– Ale sytuacja nie są tak zła, jak sugerują liczby. Wprawdzie wzrost ten zwolnił w tym roku, ale głównym problemem w trzecim kwartale był przemysł samochodowy. Wydaje się, że nowe procedury testowania emisji spalin, które rozpoczęły się we wrześniu, spowodowały znaczny spadek w produkcji. Można jednak bezpiecznie założyć, że niemieccy producenci samochodów wyciągną wnioski i że w nadchodzących miesiącach nastąpi gwałtowne odbicie w produkcji, a tym samym wzrost ogólnej produkcji przemysłowej Niemiec i wzrost PKB – zauważa Jong.

– Indeks ZEW dla Niemiec, który mierzy zaufanie ekonomiczne wśród analityków, osłabił się w listopadzie. Zaufanie spadało przez cały rok, aczkolwiek z wyjątkowo wysokich poziomów – dodał.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

ING: spotkanie na szczycie Niemcy – Francja

Carsten Brzeski, główny ekonomista w ING, zwraca uwagę, że dziś ministrowie finansów strefy euro spotykali się ponownie, aby przedyskutować możliwe środki dalszej integracji.

– Pytanie brzmi – ile ministrowie finansów strefy euro mogą przedstawić argumentów i faktów swoim przywódcom rządowym, którzy z kolei mają nadzieję zaprezentować – obok umowy ws. Brexitu – kilka pozytywnych informacji na grudniowym szczycie – zauważa Brzeski.

– Czas wyraźnie kończy się, a ostatnie włoskie eskapady fiskalne niewiele pomogły w poprawie apetytu na większą integrację fiskalną. Dlatego oczekujemy, że grudniowy szczyt nie przyniesie znaczących przełomów – dodał.

– Para EUR/USD pozostaje powyżej 1.14. W tym czasie inwestorzy uważnie śledzą wydarzenia związane z negocjacjami w sprawie Brexitu. We Włoszech w dalszym ciągu brak porozumienia politycznego, a kwestie wokół projektu budżetu na 2019 rok pozostają na pierwszym planie. Najbliższe opory to 1.1502 oraz 1.1516, gdzie przebiega średnia SMA 55. Z drugiej strony przebicie poniżej 1.1400 otwarłoby drogę do 1.1375 (SMA 21), a następnie do 1.1214 (dołek z listopada).

Bieżąca sytuacja w Europie. Co dalej z EUR/USD? – komentują duże bankitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 19 – 23 listopada 2018
Następny artykułEURNZD odbija się od dna?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here