Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.
Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek Produktu Krajowego Brutto w I kwartale 2019 roku. Jak przeczytać możemy w raporcie, w I kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 4,7%. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł natomiast realnie o 4,7% w porównaniu z I kwartałem ub. roku.
Te artykuły również Cię zainteresują
W I kwartale 2019 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 4,2%. Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce na-rodowej zanotowano w prze-myśle, budownictwie, trans-porcie, działalności finansowej i ubezpieczeniowej; słabsze – w handlu i naprawach. Warto także zaznaczyć, że tempo wzrostu popytu inwestycyjnego było największe od I kwartału 2015 r.

(analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego) | Źródłu: GUS
Między stagnacją a spowolnieniem
W dniu wczorajszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce. Jego wartość spadłą w maju 2019 roku o kolejne 0,9 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego.
To trzeci z rzędu miesiąc pogarszania się perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki. Pomijając krótkookresowe wzrosty i spadki wskaźnika, od końca 2017 roku oscyluje on wokół poziomu 167 punktów, nie odbiegając zbytnio od tej wartości. Oznacza to, iż polska gospodarka osiągnęła maksimum swych możliwości rozwojowych w 2018 roku, zaś obecne hamowanie ma jak dotychczas charakter łagodny. To co powinno niepokoić we wskazaniach poszczególnych komponentów WWK, to przede wszystkim ponowne załamanie wartości indeksów giełdowych i marginalizacja giełdy jako ważnej instytucji rynku finansowego. Wskazania indeksów giełdowych dość powszechnie traktowane są jako dobre wskaźniki wyprzedzające. Sygnały płynące z warszawskiego parkietu nie napawają zaś już od dłuższego czasu zbytnim optymizmem – czytamy w raporcie.
Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu zaledwie jedna poprawiła się w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, cztery pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego i trzy uległy pogorszeniu.
Polski złoty odbija od wsparcia
Spoglądając na notowania dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USDPLN) zauważymy, że kurs dotarł w okolice istotnego oporu, gdzie już wczoraj, po raz kolejny pojawiła się reakcja podażowa. Dziś także obserwujemy spadki i jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania rejonu linii tendencji wzrostowej.
Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.