Naga MarketsJoe Biden

Za nami sto dni prezydentury Joe Bidena. W tym czasie notowania amerykańskich indeksów giełdowych kontynuowały wzrosty czyniąc z 78-latka jednego z najlepszych prezydentów w historii USA. Okazuje się jednak, że mimo, iż jego dotychczasowe działania wspierały hossę na Wall Street, to był to raczej efekt uboczny niż celowe działanie. Urzędujący prezydent nie zamierza bowiem faworyzować inwestorów. Wręcz przeciwnie, zamierza głębiej sięgnąć do ich kieszeni.

  • Joe Biden zamierza sfinansować nowe wydatki socjalne z podatków
  • Jeden z projektów zakłada podwyższenie podatku od zysków kapitałowych
  • Mówi się nawet o jego podwojeniu z 20 proc. do 39,6 proc.

Programy socjalne nie sfinansują się same 

Wiele mówi się w ostatnim czasie o tzw. Planach Bidena, czyli planach pomocowych mających wspierać Amerykanów i gospodarkę. Przedsięwzięcia te wiążą się jednak z niemałymi wydatkami, które w jakiś sposób trzeba sfinansować. Nie od dziś wiadomo jednak, że pieniądze nie rosną na drzewach, ani nie spadają z nieba. Z związku z powyższym, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych planuje sfinansować je z podatków… nowych podatków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kilka dni temu rynkami finansowymi wstrząsnęła informacja, że najnowsze plany prezydenta Stanów Zjednoczonych zakładają również podniesienie podatków od zysków kapitałowych. Nie byłoby w tym może nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że Joe Biden zamierza niemal podwoić podatki, jakie bogaci Amerykanie płacą od zysków inwestycyjnych. Zgodnie z jego planem, stawka podatkowa od zysków ze sprzedaży aktywów takich jak nieruchomości czy akcje miałaby wzrosnąć z 20 proc. do 39,6 proc. dla osób o dochodach powyżej 1 miliona dolarów rocznie.

Biden podobno zamierza również zlikwidować lukę prawną, która pozwala ludziom uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych od odziedziczonego majątku, co w połączeniu z wyższą stawką podatkową mogłoby przynieść szacunkowo 113 miliardów dolarów w ciągu dekady. Biden chciałby wykorzystać dodatkowe dochody na nowe programy socjalne, takie jak płatne urlopy rodzinne i bezpłatne studia.

Aby zrozumieć implikacje podniesienia stawki podatkowej, przyjrzyjmy się niektórym podstawowym kwestiom.

Podczas gdy większość Amerykanów uzyskuje znaczną część swoich dochodów z pensji i wynagrodzeń za pracę, bogaci mają tendencję do uzyskiwania dużej części swoich dochodów z zysków kapitałowych. W przypadku osób o najwyższych dochodach, należących do grupy 0,01 proc. najbogatszych, dochody kapitałowe stanowią około dwóch trzecich całkowitego dochodu.

W przeciwieństwie do zarobków za pracę, zyski kapitałowe są trudniejsze do obliczenia i trudniejsze do opodatkowania.

Aby coś opodatkować, Urząd Skarbowy musi znać wartość tej rzeczy. Podczas gdy niektóre aktywa, takie jak akcje i fundusze inwestycyjne są często kupowane i sprzedawane, więc ich cena rynkowa jest dobrze znana, inne aktywa, takie jak nieruchomości czy dzieła sztuki nie zmieniają właściciela tak często. Oznacza to, że trudniej jest poznać ich wartość.

Rozwiązaniem Kongresu było opodatkowanie zysków kapitałowych tylko wtedy, gdy są one zrealizowane – czyli gdy aktywa są sprzedawane. Zysk jest różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a pierwotną ceną zakupu.

Na szczęście dla większości ludzi, największe zyski kapitałowe, jakie kiedykolwiek osiągną – zyski ze sprzedaży domu – są zazwyczaj zwolnione z podatku, podobnie jak zyski kapitałowe uzyskane na zabezpieczonych podatkowo kontach emerytalnych lub edukacyjnych kontach oszczędnościowych. Warto wspomnieć, że aż trzy czwarte wszystkich amerykańskich akcji znajduje się na kontach nieopodatkowanych.

Jeśli chodzi o inwestycje podlegające opodatkowaniu, tak długo jak je utrzymujesz, nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych. W amerykańskim systemie podatkowym znajduje się także zapis dotyczący dziedziczenia. Spadkobiercy osoby zmarłej zwolnieni są z obowiązku odprowadzenia podatku od zysów kapitałowych uzyskanych przez osobę zmarłą. Zgodnie z obowiązującym prawem, gdy ktoś dziedziczy aktywa, ich wartość zostaje zresetowana. Jest to znane jako “podwyższenie podstawy”.

Mówiąc prościej, podstawa to pierwotna cena, jaką inwestor zapłacił za dany składnik majątku.

Załóżmy, że zainwestowałeś 100 tys. USD w akcje i trzymałeś je aż do śmierci, w którym to momencie są one warte 300 tys. USD. Jeśli twoi spadkobiercy sprzedadzą te akcje za 500 tys. USD, ich podstawa nie wyniesie 100 tys. USD, ale 300 tys. USD, co oznacza, że zapłacą podatek od zysku kapitałowego w wysokości 200 tys. USD . Ale nikt nigdy nie zapłaci podatku od 200 tys. z zysku, który narósł przed twoją śmiercią.

Plan Bidena zakłada natomiast zlikwidowanie tego przepisu, co wymagałoby od spadkobierców z dochodami powyżej 1 miliona dolarów płacenia podatków od całej kwoty ich zysków kapitałowych.

Obecna stawka podatkowa

Kiedy w 1913 roku powstał nowoczesny podatek dochodowy, zyski kapitałowe były opodatkowane według tych samych stawek co zwykły dochód za pracę – aż do 77 proc. w 1918 roku, czyli w roku zakończenia I wojny światowej.

Po wojnie konserwatyści zaczęli opowiadać się za obniżeniem podatków. Kongres obniżył więc najwyższą indywidualną stawkę podatkową do 58 proc. i oddzielił zyski kapitałowe od zwykłego dochodu, obniżając stawkę do 12,5 proc.

Od tego czasu stawki podatku od zysków kapitałowych były często zmieniane, osiągając nawet 40 proc., ale zazwyczaj pozostawały znacznie niższe niż najwyższa stawka od zwykłego dochodu.

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi obecnie 20 proc. od dochodów powyżej 441 450 USD i 15 proc. od dochodów od 40 001 USD do 441 450 USD. Osoby uzyskujące zyski kapitałowe poniżej 40 000 USD zwolnione są natomiast z płacenia podatku od wypracowanej kwoty.

Wpływ podatku od zysków kapitałowych?

Zwolennicy stosunkowo niskich stawek podatku od zysków kapitałowych argumentują, że stymuluje to przedsiębiorczość, ogranicza podwójne opodatkowanie dochodów przedsiębiorstw i łagodzi efekt “lock-in”, który zniechęca inwestorów do sprzedaży aktywów w celu uniknięcia podatków.

Wskazują oni również na fakt, że inflacja obniża realną wartość zysków kapitałowych, a niższe stawki pomagają zrekompensować tę różnice.

Inne badania sugerują jednak, że obniżenie podatków od zysków kapitałowych nie ma znaczącego wpływu na wzrost gospodarczy i powoduje inne zakłócenia, które szkodzą efektywności ekonomicznej. Na przykład zarządzający funduszami hedgingowymi wykorzystują lukę prawną dotyczącą “przeniesionych odsetek”, aby zaklasyfikować swój dochód jako zyski kapitałowe zamiast wynagrodzenia, dzięki czemu kwalifikują się do niższej stawki podatkowej.

Niezależnie od tego, czy polityka opodatkowania zysków kapitałowych rzeczywiście zwiększa efektywność ekonomiczną, czy też nie, naukowcy zajmujący się podatkami wiedzą, że powoduje ona, iż system podatkowy jest bardziej regresywny. Ponieważ zyski kapitałowe są silnie skoncentrowane wśród podatników o wysokich dochodach, ulgi podatkowe od zysków kapitałowych przynoszą korzyści przede wszystkim osobom zamożnym.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPGE: Oddanie bloku w Turowie nastąpi do 15 maja
Następny artykułEurodolar zmienił trend. Credit Suisse oczekuje wzrostów powyżej 1,22 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here