Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiAdministracja Trumpa wyraziła optymizm co do możliwości osiągnięcia „rozsądnej” umowy handlowej z Chinami po tym, jak prezydent Xi Jinping wysłał jednego ze swoich głównych doradców do negocjacji w Pekinie dotyczących trwałego zawieszenia konfliktu, który wstrząsnął rynkami finansowymi. Sekretarz Handlu Wilbur Ross jest zdania, że uda się osiągnąć porozumienie rozwiązujące wszystkie kluczowe kwestie.

Chińczycy poważnie podchodzą do tematu negocjacji

„Istnieje duża szansa, że dojdziemy do racjonalnego porozumienia. Takiego, które będzie dobre dla Chin, będzie dobre dla nas. Takiego, które zaadresuje wszystkie kluczowe kwestie” – powiedział Ross w wypowiedzi dla CNBC. W umowie mogą znaleźć się zapisy dotyczące większych zakupów amerykańskiej soi oraz skroplonego gazu ziemnego przez Chińczyków, z jednoczesną zgodą na głębsze reformy strukturalne i większy dostęp do chińskiego rynku, stwierdził Sekretarz Handlu.

Jego uwagi pojawiły się kilka godzin po pozytywnym rozwoju sytuacji w Pekinie, gdzie wicepremier Liu potwierdził to, czego oczekiwano od rozmów na średnim szczeblu między amerykańskimi i chińskimi delegacjami. Liu był głównym emisariuszem Xi w sporze ze Stanami Zjednoczonymi, podczas którego dwie największe gospodarki świata nałożyły na siebie nawzajem cła na łączną kwotę 360 miliardów dolarów.

„Pojawienie się Liu podczas negocjacji jest „symbolem obecności Xi” w próbach osiągnięcia porozumienia”, powiedział Leland Miller – CEO China Beige Book, firmy analitycznej zajmującej się badaniami ankietowymi na terenie Chin. „Pekin chce pokazać, że wspiera negocjacje z najwyższego poziomu władzy”.

Sankcje odciskają piętno na obu krajach

Pół roku po nałożeniu pierwszych sankcji na chińskie dobra przez Donalda Trumpa, widać już rosnące oznaki, że wojna handlowa pociąga za sobą koszty ekonomiczne i finansowe. W zeszłym tygodniu ze strony Apple pojawiła się informacja o niższej od oczekiwań sprzedaży smartfonów w Chinach, a dane dotyczące gospodarki Chin również pokazują osłabienie. Zwiększyło to motywację obu stron do zakończenia konfliktu. Złagodzenie sytuacji może doprowadzić do poprawienia sytuacji na globalnych rynkach akcji.

Nie oznacza to od razu, że w najbliższej przyszłości zostanie wypracowane porozumienie. Wiele pracy czeka oba kraje, zanim dojdą do zgody. Stany Zjednoczone wymagają od Chin zmian strukturalnych w modelu gospodarczym, które pozwolą na większy dostęp do rynku Kraju Środka. Nawet jeśli dojdzie do porozumienia, nie oznacza to od razu, że będzie ono egzekwowane przez Chińczyków. W przeszłości wielokrotnie unikali odpowiedzialności za działania wbrew traktatom i umowom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here