Naga Marketslukashenko (1) ŁukaszenkaBiałoruś otworzyła się już na blockchaina i kryptowaluty parę lat temu. Teraz Belarusbank, największy bank w tym kraju, startuje z nową usługą dot. cyfrowych walut.

  • Największy bank Białorusi otwiera się na kryptowaluty.
  • Pozwoli swoim klientom na zakup BTC w ramach nowej usługi. Ta ma być ograniczona dla obywateli Rosji i Białorusi.

Białoruś stania na bitcoina!

Według doniesień lokalnej agencji informacyjnej „Prime Press” z dnia 12 listopada, bank uruchomił usługę umożliwiającą zakup kryptowalut za pomocą karty płatniczej Visa. Jego klienci mogą kupować cyfrowe aktywa za pomocą białoruskich rubli, dolarów oraz euro.

Zarząd Belarusbanku poinformował, że uruchomienie nowej usługi to część ogłoszonego kilka lat temu większego programu “cyfrowej transformacji firmy”.

Usługa jest jednak ograniczona terytorialnie. Mogą z niej korzystać obywatele Białorusi i Rosji. Bank zapewnia jednak, że w planach jest rozszerzenie oferty na inne kraje, a nawet otwarcie się na pozostałe kryptowaluty.

Warto dodać, że nowa funkcja jest efektem partnerstwa Belarusbanku z lokalnym operatorem płatności kryptowalutowych Whitebird. Umowę o współpracy podpisano już dwa lata temu. Po raz pierwszy o tego typu planach – dot. sprzedaży BTC przez bank – mówiono początkiem 2019 r.

Łukaszenko promuje blockchaina

Białoruś już w 2017 r. ogłosiła, że startuje ze swoją “doliną krzemową”. Chodziło o stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej dot. projektów z rynku kryptowalut i blockchaina. Jak widać, tego typu politykę udaje się rządowi kontynuować.

Wiemy też, że w tym regionie zainteresowana nową technologią jest Rosja, która pracuje już nad kryptorublem – cyfrową walutą swojego banku centralnego. Ten może powstać za parę lat i jest chyba inspirowany cyfrowym juanem Ludowego Banku Chin, który na rynku może pojawić się już wkrótce, bo w 2021 r.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here