Podczas gdy cena Bitcoina (BTC) w dalszym ciągu oscyluje powyżej 5000 USD, prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ujawnił, że jego rząd będzie wspierał innowacyjne inicjatywy związane z kryptowalutami tj. Bitcoin, Ethereum czy Ripple oraz z technologią blockchain. Łukaszenka miał nawet zasugerować stworzenie kopalni wirtualnych walut na terenie kraju.
Zobacz również: Chińscy krypto-górnicy szturmują Iran w poszukiwaniu taniej energii
Te artykuły również Cię zainteresują
Białoruska Elektrownia Jądrowa ma zasilać kopanie Bitcoina
Podczas spotkania z przedstawicielami sektora technologii informatycznych (IT) w High-Tech Park, prezydent wyraził optymizm i zachęcił krajowych polityków do położenia większego nacisku i skupienia uwagi na zwiększeniu dostępności wirtualnych zasobów, jak również zachęcił do rozwinięcia krypto-górnictwa w kraju.
– Chcecie, żeby kryptowaluty, górnictwo itd. stworzyły tu farmy. Poczekajcie, uruchomimy Białoruska Elektrownie Jądrową, a nadmiar energii elektrycznej przeznaczymy na kopalnie i będziemy wydobywać Bitcoiny i je sprzedawać. Może w ten sposób usprawnimy również sektor IT w naszym kraju – powiedział prezydent Alexander.
Prezydent podkreślił, że rząd jest gotowy do przyjęcia, wsparcia i wysłuchania inicjatyw młodego pokolenia. Pierwszy blok energetyczny białoruskiej elektrowni jądrowej, który znajduje się w pobliżu Ostrowca, obwód grodzieński, zostanie oddany do użytku w grudniu tego roku, a drugi będzie latem 2020 roku i ma posłużyć m.in. do zasilania krypto-górnictwa.
Krajowy Uniwersytet Techniczny również wykazał duże zainteresowanie walutami cyfrowymi, w zakresie wdrażania szkoleń odpowiednich specjalistów w branży blockchain i kryptowalut. Szef uniwersytetu docenił również strategię rozwoju gospodarki cyfrowej i badania zasobów cyfrowych w kraju.
W zeszłym roku wszedł w życie Dekret nr 8, który dał prawo Białorusinom badanie takich innowacyjnych technologii jak blockchain, kryptowaluty i kontrakty smart. Minister Telekomunikacji i Cyfryzacji Siergiej Popkow powiedział wtedy, że technologia cyfrowa pozwoli na „transformację gospodarki, administracji publicznej i usług socjalnych”.