money, pieniądze, ComparicMinisterstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wprowadziły preferencyjną pożyczkę na cele płynnościowe i finansowanie bieżącej działalności dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) w sytuacji pandemii COVID-19, podał bank.

Finax

Wsparcie dla prowadzących działalność gospodarczą

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą nie nastawioną na zysk będą mogły otrzymać wsparcie na przykład na wynagrodzenia czy podtrzymanie produkcji. W spółdzielniach socjalnych, centrach integracji społecznej i warsztatach terapii zajęciowej pracują ludzie z pasją. Podtrzymanie funkcjonowania tych podmiotów w czasie pandemii jest naszym obowiązkiem. W ten sposób inwestujemy w przyszłość. A środki na ten cel wygospodarowaliśmy ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013. Dziś włączamy je do Funduszowego Pakietu Antywirusowego – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na wsparcie mogą liczyć m.in. spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej i organizacje pozarządowe dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19, podano także.

Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Realizując to zadanie, wspieramy także podmioty ekonomii społecznej. Są to podmioty gospodarcze, które niosą pomoc potrzebującym i wykluczonym i – jak każda inna firma – zatrudniają pracowników. Pożyczka płynnościowa dla PES to nowe rozwiązanie, które w obecnej trudnej sytuacji pomoże m.in. utrzymać miejsca pracy – powiedział dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK Paweł Chorąży, cytowany w komunikacie.

“Pożyczka płynnościowa w wysokości do 100 tys. zł będzie mogła sfinansować m.in. wynagrodzenia pracowników, opłaty za czynsz, koszt zakupu niezbędnego wyposażenia, czy zaległe zobowiązania wobec kontrahentów” – czytamy dalej.

Parametry pożyczki płynnościowej dla PES m.in. to: maksymalna wartość pożyczki to 25% wartości rocznego obrotu, ale nie więcej niż 100 tys. zł; oprocentowanie 0,1% w skali roku; okres spłaty do 48 miesięcy; łatwe zabezpieczenie – np. weksel in blanco; brak prowizji i opłat.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here