Naga MarketsBank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Bank Pekao wesprą kontrakt eksportowy Trasko Inwest na wykonanie projektu i budowę wielofunkcyjnego kompleksu handlowego w Mińsku na Białorusi kwotą 57 mln euro, podały banki.

BGK i Bank Pekao wesprą kontrakt eksportowy Trasko Inwest

“Polska spółka Trasko Inwest zawarła kontrakt eksportowy wart 49 mln euro na budowę centrum handlowego z białoruską firmą Silver Capital LLC. Udział we współfinansowaniu projektu ma BGK i Bank Pekao SA. Łączne wsparcie banków dla tej inwestycji wynosi 57 mln euro” – czytamy w komunikacie.

“Transakcja jest realizowana z rządowego programu ‘Finansowe Wspieranie Eksportu’. Z naszych analiz wynika, że ekspansja zagraniczna uczestników programu dotyczy przede wszystkim krajów Unii Europejskiej – 58% wskazań, a w dalszej kolejności właśnie Białorusi – 51%. Wzmacniamy pozycję polskich firm za granicą. Jednym z naszych celów jest również wspieranie eksportu na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Białoruś jest właśnie takim rynkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie geograficzne” – powiedziała menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK Marta Hejmowska, cytowana w komunikacie.

Wparcie BGK dla białoruskiej transakcji wynosi ponad 24 mln euro, pozostałą kwotę ponad 32 mln euro zapewnia Bank Pekao.

“To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie, transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej” – powiedział menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao Andrzej Latoszek, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują

BGK finansuje kontrakt eksportowy kredytem dla banku nabywcy oraz finansuje część opłaty za ubezpieczenie transakcji w KUKE. Bank Pekao finansuje kontrakt eksportowy kolejnym kredytem dla banku nabywcy oraz akredytywą dokumentową, finansuje też część opłaty ubezpieczeniowej w KUKE, podano także.

KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające – krótkoterminową gwarancję i długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.

“Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego” – powiedział menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE Krzysztof Kwaterski, cytowany w komunikacie.

BGK podał, że ekspansja zagraniczna ponad połowy firm korzystających z rozwiązań programu “Finansowe Wspieranie Eksportu” skierowana jest na Białoruś, a według danych GUS w latach 2016-2018 liczba eksporterów wzrosła o 7,6 tys.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here