Naga MarketsBezwartościowy Bank Pocztowy w portfelu PKO BPBank PKO BP opublikował dziś swoje wyniki za I kwartał br., które zostały pozytywnie przyjęte przez rynek mimo, że były niższe od prognoz. Akcje największego polskiego banku zyskują dziś prawie 5 proc. Jednym z powodów spadku zysku netto PKO BP były odpisy z tytułu utraty wartości akcji Banku Pocztowego. Okazuje się, że łącznie z odpisami z poprzednich lat, Bank Pocztowy w księgach PKO BP osiągnął zerową wartość.

  • Zysk netto PKO BP spadł w ujęciu rocznym o 42 proc.
  • Niższy zysk wiążę się m.in. z odpisem utraty wartości akcji Banku Pocztowego
  • PKO BP nie widzi obecnie szans na zyski Banku Pocztowego

Brak szansy na zyski Banku Pocztowego?

PKO Bank Polski odnotował 503 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. Rok wcześniej zysk wyniósł 862 mln zł, co oznacza spadek o 42 proc.

Konsensus rynkowy zakładał natomiast, że zysk netto w I kwartale wyniesie prawie 532 mln zł. Za słaby wynik, najgorszy od IV kw. 2015 roku odpowiadały odpisy.

Jeden z odpisów ujętych wynikach dotyczył utraty wartości akcji Banku Pocztowego znajdujących się w portfelu PKO BP. Wysokość odpisu to aż 90 mln zł, a więc niemal połowa  odpisów z poprzednich lat.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Łączne odpisy z tytułu utraty wartości akcji Bank Pocztowego przekroczyły 184 mln zł, co sprawia, że jest on wyceniany na zero w księgach PKO BP. Innymi słowy, PKO BP nie spodziewa się zysków w przypadku Banku Pocztowego.

– Bank Pocztowy SA prowadzi działalność w modelu agencyjnym z Pocztą Polską (jego dominującym akcjonariuszem) oraz w oparciu o sieć własną w segmencie detalicznym i instytucjonalnym. Model agencyjny z Pocztą Polską jest stale dochodowy, podczas gdy sieć własna Banku Pocztowego SA nie jest rentowna. Obniżki stóp procentowych NBP oraz wzrost kosztu ryzyka w następstwie COVID-19 dodatkowo pogłębią jej nierentowność” – napisano w raporcie PKO BP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here