Naga MarketsBezwartościowy Bank Pocztowy w portfelu PKO BPBank PKO BP opublikował dziś swoje wyniki za I kwartał br., które zostały pozytywnie przyjęte przez rynek mimo, że były niższe od prognoz. Akcje największego polskiego banku zyskują dziś prawie 5 proc. Jednym z powodów spadku zysku netto PKO BP były odpisy z tytułu utraty wartości akcji Banku Pocztowego. Okazuje się, że łącznie z odpisami z poprzednich lat, Bank Pocztowy w księgach PKO BP osiągnął zerową wartość.

  • Zysk netto PKO BP spadł w ujęciu rocznym o 42 proc.
  • Niższy zysk wiążę się m.in. z odpisem utraty wartości akcji Banku Pocztowego
  • PKO BP nie widzi obecnie szans na zyski Banku Pocztowego

Brak szansy na zyski Banku Pocztowego?

PKO Bank Polski odnotował 503 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. Rok wcześniej zysk wyniósł 862 mln zł, co oznacza spadek o 42 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Konsensus rynkowy zakładał natomiast, że zysk netto w I kwartale wyniesie prawie 532 mln zł. Za słaby wynik, najgorszy od IV kw. 2015 roku odpowiadały odpisy.

Jeden z odpisów ujętych wynikach dotyczył utraty wartości akcji Banku Pocztowego znajdujących się w portfelu PKO BP. Wysokość odpisu to aż 90 mln zł, a więc niemal połowa  odpisów z poprzednich lat.


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Łączne odpisy z tytułu utraty wartości akcji Bank Pocztowego przekroczyły 184 mln zł, co sprawia, że jest on wyceniany na zero w księgach PKO BP. Innymi słowy, PKO BP nie spodziewa się zysków w przypadku Banku Pocztowego.

– Bank Pocztowy SA prowadzi działalność w modelu agencyjnym z Pocztą Polską (jego dominującym akcjonariuszem) oraz w oparciu o sieć własną w segmencie detalicznym i instytucjonalnym. Model agencyjny z Pocztą Polską jest stale dochodowy, podczas gdy sieć własna Banku Pocztowego SA nie jest rentowna. Obniżki stóp procentowych NBP oraz wzrost kosztu ryzyka w następstwie COVID-19 dodatkowo pogłębią jej nierentowność” – napisano w raporcie PKO BP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here