Naga MarketsBrexit, kurs funtaPonieważ zbliża się kluczowy termin Brexitu, który przypada na 31 października, przebieg rozmów między administracją Wielkiej Brytanii i UE nie tylko się zintensyfikował, ale – podobno – się pogorszył. Nadzieje na zawarcie umowy przed szczytem UE 17 października wydają się mało realne, ponieważ nawet rząd brytyjski stwierdził, że umowa Brexitu jest „zasadniczo niemożliwa”.

Funt brytyjski w stosunku do dolara amerykańskiego (GBP/USD) od połowy września spadł już o ponad 3%, co jest ogromnym ruchem na rynku walutowym z obrotem dziennym liczonym w bilionach dolarów. Jednak ta zmienność może stworzyć ciekawe okazje inwestycyjne w nadchodzących tygodniach. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo sytuacji.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił nową propozycję Brexitu, która do tej pory spotkała się z letnim przyjęciem ze strony UE. Nowa propozycja przewiduje, że Irlandia Północna pozostanie na jednolitym rynku europejskim towarów, ale opuści unię celną. Rząd oświadczył również, że kontrole towarów przewożonych z Irlandii Północnej do Republiki Irlandii nadal będą podlegały kontroli celnej, ale z dala od granicy. To – mówi rząd – pozwoli uniknąć fizycznej granicy na wyspie.

Jednak we wtorek 8 października niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała podobno Borisowi Johnsonowi, że umowa nigdy nie będzie możliwa, o ile Irlandia Północna nie pozostanie nadal w unii celnej. Faktycznie wszystkie główne media informowały, że rozmowy się załamały.

Funt brytyjski spadł w stosunku do wszystkich innych głównych walut, a GBP/JPY i GBP/CHF odczuły to najmocniej. Wiadomość o eskalacji wojny handlowej z USA i Chinami również uderzyła w rynki, jednocześnie skłaniając inwestorów do przesunięcia swojego kapitału w kierunku bezpiecznych walut takich jak jen japoński i frank szwajcarski, co zaostrzyło ruchy spadkowe na GBP/JPY i GBP/CHF. GBP/CHF posiada obecnie kilka bardzo interesujących wskazówek pochodzących z narzędzi analizy technicznej.

Jak handlować GBP/CHF

Długoterminowy wykres GBP/CHF przedstawia kilka interesujących poziomów technicznych, co pokazano poniżej:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, miesięczny – Zakres danych: od 1 października 2003 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:23 BST – Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na powyższym długoterminowym wykresie cen GBP/CHF wyraźnie widać niebieską poziomą linię działającą jako poziom długoterminowego wsparcia. Niebieskie pola pokazują poprzednie momenty, gdy cena spadła do tego poziomu i się odbiła. Traderzy będą używać poziomych linii wsparcia i oporu, takich jak ten, do poszukiwania okazji do zawarcia transakcji oraz określania celów dla nich. Biorąc pod uwagę obecną słabość GBP/CHF, wielu traderów może postrzegać ten poziom jako docelowy, na wypadek jeśli nie uda się zawrzeć umowy dotyczącej Brexitu, a Wielka Brytania opuści UE na zasadach “twardego Brexitu”.

Niższe interwały pokazują również, że w ostatnich tygodniach presja na sprzedaż nasiliła się, co pokazano poniżej na wykresie tygodniowym:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, tygodniowy – Zakres danych: od 24 czerwca 2012 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:45 BST – Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na tygodniowym wykresie GBP/CHF czerwona linia pokazuje poziom wsparcia, który teraz zamienia się na opór. Od stycznia do maja 2017 r. cena często odbijała się w górę od poziomej czerwonej linii. W grudniu 2018 r. nastąpił kolejny podskok wyżej, zanim cena ostatecznie przebiła się przez to wsparcie w lipcu 2019 r.

Po przebiciu się cena wróciła do testowania tej poziomej czerwonej linii, znalazła opór i od tego czasu się osłabia. Wygląda na to, że sprzedający mają kontrolę nad rynkiem. Cena znajduje się teraz również poniżej dziennej średniej kroczącej z 20 okresów. To ma znaczenie, ponieważ historycznie para walutowa była w trendzie spadkowym, gdy cena znajdowała się poniżej tej średniej kroczącej, jak pokazuje dzienny wykres GBP/CHF zamieszczony poniżej:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, Codziennie – Zakres danych: od 20 kwietnia 2018 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:55 BST – Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Falująca niebieska linia na powyższym wykresie jest średnią kroczącą z 20 okresów. Widać wyraźnie niedźwiedzi charakter rynku, gdy cena kształtuje się poniżej tej linii. Traderzy często wykorzystują formacje price action, aby pomóc sobie w identyfikacji dzienne punktów zwrotnych i określeniu poziomów wejścia i wyjścia.

Połączenie niedźwiedziej w swej wymowie techniki i przykrego fundamentalnego obrazu może utrzymać sprzedających na rynku przez dość długi czas – przy braku pozytywnych zmian między rządami Wielkiej Brytanii i UE. Jak będziesz handlować funtem brytyjskim w tym historycznym czasie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here