Naga MarketsBezrobocie w UK wyniosło 4,6%, odczyt zgodny z oczekiwaniemWedług danych udostępnionych we wtorek rano przez Office for National Statistics, stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie trzech miesięcy do lipca wyniosła 4,6%. Odczyt, w większości zgodny z oczekiwaniami analityków, oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego kwartału. Analitycy martwią się jednak o dalsze postępowanie w zatrudnieniu po okresie programu zwolnień.

  • Poranne dane wskazują na zmieszczenie się w prognozach bezrobocia w UK
  • Office for National Statistics podaje, że stopa bezrobocia do lipca wyniosła 4,6%
  • Wielu ekspertów ostrzega, że zakończenie programu zwolnień z dniem 30 września zaszkodzi ożywieniu na rynku pracy
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Podniesienie stawek ubezpieczenia społecznego może również zniechęcić firmy do zatrudniania

We wtorek rano urząd statystyczny w Wielkiej Brytanii podaje, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie trzech miesięcy do lipca wyniosła 4,6% a odczyt, w większości zgodny z oczekiwaniami analityków, oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego kwartału.Stopa zatrudnienia została oszacowana na 75,2%, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Stopa bierności zawodowej spadła o 0,3%, lądując na poziomie 21,1%. Zaś stopa rocznego wzrostu płac wyniosła 8,3% dla płac całkowitych i 6,8% dla płac regularnych w okresie od maja do lipca. Liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 35,2% w porównaniu do poprzedniego trymestru i wyniosła 1 034 000 w ciągu trzech miesięcy poprzedzających sierpień, co stanowi nowy rekord i pierwszy raz liczba ta przekroczyła 1 milion.

wykres Kurs indeksu UK100 14.09.2021
Kurs indeksu UK100 14.09.2021

Paul Craig, zarządzający portfelem w Quilter Investors po opublikowaniu danych twierdzi, że część zwolnionych pracowników nie wróci do swoich miejsc pracy i kolejne odczyt mogą być „trudne”. Wielu analityków podziela to zdanie ostrzegając, że zakończenie programu zwolnień z dniem 30 września zaszkodzi ożywieniu na rynku pracy, po tym jak latem nastąpił skokowy wzrost płac i liczby wolnych miejsc pracy.

Tworzenie miejsc pracy w Wielkiej Brytanii postępuje w szybkim tempie, ale jak długo może to potrwać, nie jest jasne już teraz. Pod koniec tego miesiąca kończy się program zwolnień, a ponieważ 1,6 mln osób nadal otrzymuje dotacje do pensji w takiej czy innej formie, jest niestety mało prawdopodobne, aby wszyscy ci ludzie zostali utrzymani na pełnym etacie – dodaje Craig.

Uważa on również, że podniesienie stawek ubezpieczenia społecznego (składki na opiekę zdrowotną i społeczną) może również zniechęcić firmy do zatrudniania. „Pomimo sukcesu programu furlough i zapobieżenia masowemu bezrobociu, którego wielu się obawiało, rynek pracy pozostaje bardzo mocno w fazie ożywienia i poniżej poziomu sprzed pandemii. Jak powszechnie wiadomo, w Wielkiej Brytanii występuje pewien niedobór umiejętności, a wiele branż zgłasza trudności w zatrudnianiu i brak dostępnej siły roboczej.

Tymczasem Yael Selfin, główny ekonomista KPMG UK, twierdzi, że rynek pracy utrzymał się na stałym poziomie pomimo wpływu „pingdemii”, ale obawia się, że „czeka nas jeszcze więcej bólu„. Podczas gdy presja powinna się zmniejszyć, gdy więcej osób szuka powrotu do pracy i kończy się program urlopów, rynek pracy w Wielkiej Brytanii pozostanie niestabilny z wakatami, których zapełnienie wymaga czasu z powodu niedoboru umiejętności i zmniejszonej dostępności pracowników z zagranicy.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here