Naga MarketsBezrobocie najniższe od 6 lat
Bezrobocie najniższe od 6 lat

Stopa bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie spadła pierwszy raz od sześciu lat poniżej 6%. Część obywateli kraju, którzy są zdolni do pracy, ale czynnie nie wykonują żadnego zawodu zmalała w okresie pomiędzy wrzesień i listopadem 2014 do 5.8%. Bank Anglii nie podziela jednak optymizmu swoich obywateli.


Bezrobocie poniżej 6%

Jak podało Office for National Statistics (ONS) jest to wynik o 0.2% p.p. lepszy od okresu czerwcowo-sierpniowego (6.0%) oraz o 1.3% p.p. w skali rocznej. Na zaprezentowanym poniżej wykresie (przygotowanym przez ONS) widzimy jak dynamicznie w ostatnich latach osuwała się stopa bezrobocia w Anglii:

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopa bezrobocia UK w %
Stopa bezrobocia UK w %

Realny wzrost zarobków

Dla angielskich gospodarstw domowych zdecydowanie istotniejsza jest jednak inna informacja – realny wzrost zarobków. Jako, że jego dynamika była wyższa niż dynamika inflacji, średnie wynagrodzenie w UK poszło w górę o 1.7% (1.8% jeżeli nie uwzględnimy bonusów). W tym samym czasie indeks cen konsumpcyjnych był zaledwie o 1% wyższy w listopadzie niż rok wcześniej. Na wykresie widzimy płacę podstawową (regular), pełną (total) oraz CPI:

Porównanie zarobków, zarobków z bonusami oraz CPI
Porównanie zarobków, zarobków z bonusami oraz CPI

Tempo wolniejsze od zakładanego?

O ile przeciętny obywatel może mieć powód do zadowolenia, to sam Bank Anglii nie podchodzi tak optymistycznie do opublikowanych danych. Jak wynika z dzisiejszych protokołów BoE tempo wzrostu wynagrodzenia jest nadal zbyt powolne – może okazać się niewystarczające  w walce z spadkową presją inflacyjną wywoływaną osuwającymi się cenami energii.

Tłumaczy to między innymi dlaczego angielski MPC (odpowiednik naszej RPP) głosował jednogłośnie za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian (chociaż do tej pory dwóch członków dziewięcioosobowej rady zawsze opowiadało się za podwyżką).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here