Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 11:00 publikacja listopadowego wyniku inflacji konsumenckiej (CPI) dla strefy euro. Wskaźnik ten obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. 


Jak wynika z raportu Eurostatu, przewiduje się, że roczna stopa inflacji w strefie euro wyniesie w listopadzie 2019 r. 1,0%, wzrastając z poziomu 07% raportowanego w październiku. Roczna inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 1,1%, co oznacza spadek z poziomu 1,2% we wrześniu.

Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, szacuje się, że największy wzrost cen dotknie żywność, alkohol i tytoń (2,0% w porównaniu z 1,5% w październiku), następnie usługi (1,9% w porównaniu z 1,5% w październiku), towary przemysłowe nieenergetyczne (0,4% w porównaniu z 0,3% w październiku) i energia (-3,2% w porównaniu z -3,1% w październiku).

CPI w UE
Źródło: Eurostat

Polska wśród liderów Europy

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że stopa bezrobocia wyrównana sezonowo w strefie euro (EA19) wyniosła 7,5% w październiku 2019 r., co oznacza spadek z 7,6% we wrześniu 2019 r. i z 8,0% w październiku 2018 r. Jest to najniższy kurs odnotowany w strefie euro od lipca 2008 r.

Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej (UE28) wynosiła natomiast 6,3% w październiku 2019 r., co oznacza, że była ona stabilna w porównaniu z wrześniem 2019 r. i zmniejszyła się z 6,7% w październiku 2018 r. Jest to nadal najniższa stopa bezrobocia odnotowana w UE28 od początku publikacji tego raportu tj. 2000 r.

Wśród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w październiku 2019 r. odnotowano w Czechach (2,2%), Niemczech (3,1%) i w Polsce (3,2%). Najwyższe stopy bezrobocia odnotowano zaś w Grecji (16,7% w sierpniu 2019 r.) i Hiszpanii (14,2%).

Bezrobocie w UE
Źródło: Eurostat

W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła w 24 państwach członkowskich, natomiast wzrosła w Czechach (z 2,1% do 2,2%), na Litwie (z 6,1% do 6,4%), w Danii (z 4,9% do 5,3%) i w Szwecji (z 6,4% do 6,8%).

Największe spadki odnotowano w Grecji (z 18,9% do 16,7% w okresie od sierpnia 2018 r. do sierpnia 2019 r.) oraz w Estonii (z 5,7% do 4,3% w okresie od września 2018 r. do września 2019 r.).

Kurs euro najwyżej od 9 października br.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że opisane powyżej raporty przyczyniły się do znacznej aprecjacji wspólnej waluty. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że tendencja ta trwa już nieprzerwanie od ośmiu dni. Wskutek tych wzrostów rynek pokonał techniczny opór i niewiele wskazuje, by tendencja ta miała nagle ulec zmianie.

Weź udział w darmowym webinarze i dowiedz się jak handlować Forex

Kurs euro zyskuje, gdy stopa bezrobocia spada
EURPLN Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzczepan Bentyn i PNT: zarząd spółki tłumaczy sprawę dot. śledztwa
Następny artykułPolska giełda w ogonie Europy w trakcie długiego weekendu w USA – to warto wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here