Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował raport nt. sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w lipcu 2020 roku. Wynika z niego, że wprowadzony w marcu lockdown przyczynił się do niemal skokowego wzrostu bezrobocia w Polsce.

  • Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu br. 6,1 proc.
  • Bezrobocie w Polsce osiągnęło najwyższy poziom od stycznia 2019 r.

Stopa bezrobocia najwyżej od stycznia 2019 r.

W lipcu br. spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był mniejszy niż w dwóch poprzednich miesiącach. W dalszym ciagu obserwowano jednak dalszy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Mimo to, stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca.W urzędach pracy w lipcu br. zarejestrowano 111,4 tys. nowych bezrobotnych, tj. o 4,7% więcej niż przed miesiącem, ale o 12,7% mniej niż przed rokiem. Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny (86,1 tys., tj. o 16,5% mniej niż przed rokiem), ale ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zmniejszył się o 3,5 p.proc. do 77,2%.

Równocześnie, z ewidencji bezrobotnych wykreślono 108,4 tys. bezrobotnych, tj. o 18,3% więcej niż przed miesiącem, ale o 20,5% mniej niż przed rokiem.

Z raportu GUS wynika więc, że w końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było o 1029,5 tys. bezrobotnych. To wzrost o 3 tys., tj. o 0,3 proc. w stosunku do czerwca br. oraz o 161,1 tys., tj. o 18,6 proc. w stosunku do lipca 2019 r. Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,1 proc. tj. utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, a w skali roku wzrosła o 0,9 p.proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego oraz zmiany stopy bezrobocia w lipcu 2020 r. | Źródło: GUS

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7% w wielkopolskim do 10,1% w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła (po 0,1 p.proc.) w trzech województwach (dolnośląskim, łódzkim oraz śląskim), obniżyła się w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,2 p.proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie.

W skali roku stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 p.proc.) oraz warmińsko-mazurskim (o 1,3 p.proc.), natomiast najmniej – w łódzkim oraz mazowieckim (po 0,6 p.proc.).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here