Naga MarketsBezrobocie w Polsce sięgnęło 6% w maju. Negatywne skutki koronawirusaDane GUS potwierdziły wcześniejsze informacje resortu rodziny i pracy, dotyczące rynku pracy. W maju stopa bezrobocia wyniosła 6 proc. Jednocześnie epidemia koronawirusa zamroziła ruch graniczny, w wyniku czego obcokrajowcy zostawili u nas znacznie mniej pieniędzy niż bywało to wcześniej. Znacznie zmniejszył się także ruch turystyczny.

  • Stopa bezrobocia znalazła się na najwyższym poziomie od niemal półorej roku
  • Jeszcze w październiku stopa bezrobocia plasowała się na poziomie zaledwie 5%
  • Pandemia spowodowała wyraźne zmniejszenie się wykorzystania obiektów noclegowych

Wysokie bezrobocie w Polsce

Według danych GUS, w maju stopa bezrobocia wyniosła 6 proc. To wynik najsłabszy od lutego 2019 r. Zarejestrowanych jako bezrobotni było 1011,7 tys. osób.  Ocena sytuacji na rynku pracy nie jest jednak tak prosta i jednoznaczna. Według metodologii Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, osób aktywnie poszukujących pracy jest mniej więcej o połowę niższa. Z kolei z innych szacunków wynika, że w ostatnich miesiącach pracę straciło nawet około 1,5 mln osób, choć z różnych względów nie zarejestrowali się jako bezrobotni.

Obraz zniekształcony jest także wskutek rządowych programów wspierania rynku pracy, a więc zachęt adresowanych do przedsiębiorców, by utrzymali dotychczasową liczbę zatrudnionych. Te działania mają jednak ograniczony horyzont czasowy, a więc w kolejnych miesiącach należy się liczyć ze wzrostem liczby osób pozostających bez pracy. Sytuacja jest też bardzo zróżnicowana pod względem terytorialnym. W Warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia wynosi aż 10,4 proc., na Mazowszu, wyłączając stolicę, sięga ono 9,7 proc., na Podkarpaciu wynosi 8,9 proc. W niektórych regionach sięga kilkunastu procent.

Ruch graniczny z ograniczeniami. Spadek liczby cudzoziemców

GUS podał także dane za pierwszy kwartał dotyczące ruchu granicznego. Wynika z nich, że w pierwszych trzech miesiącach roku do naszego kraju przybyło o 11,7 proc. mniej cudzoziemców niż rok wcześniej, a liczba Polaków przekraczających naszą granicę zmniejszyła się o 10,7 proc. Trzeba zaś zauważyć, że ograniczenia związane z pandemią wprowadzono dopiero w połowie marca. Efektem zmniejszenia przyjazdów był sięgający 10,6 proc. spadek towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców.

W liczbach bezwzględnych oznacza to 8,8 mld zł. Z kolei Polacy za granicą wydali 4,4 mld zł., o 8,8, proc. mniej niż rok wcześniej. Dane za drugi kwartał będą z pewnością znacznie gorsze. Odbudowa ruchu granicznego będzie też zapewne wymagała dłuższego czasu, Nawet jeśli granice będą otwarte, chętnych do podróżowania będzie z pewnością znacznie mniej niż w przeszłości.

Pandemia spowodowała wyraźne zmniejszenie się wykorzystania obiektów noclegowych. W pierwszym kwartale odnotowano sięgający 17,3 proc. spadek liczby turystów, korzystających z bazy noclegowej. W przypadku turystów zagranicznych spadek noclegów wynosił aż 21,8 proc. O ile pierwsze dwa miesiące roku nie odbiegały od „normy”, a nawet zanotowano sięgający około 8 proc. wzrost liczby turystów i noclegów, to w marcu mieliśmy do czynienia z prawdziwym załamaniem. Liczba turystów korzystających z noclegów zmniejszyła się w porównaniu do marca ubiegłego roku aż o 63,3 proc.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here