Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował raport nt. sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w I półroczu 2020 roku. Wynika z niego, że wprowadzony w marcu lockdown przyczynił się do niemal skokowego wzrostu bezrobocia w Polsce.

  • Stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu do 6,1%
  • Bezrobocie w Polsce osiągnęło najwyższy poziom od stycznia 2019 r.

Stopa bezrobocia najwyżej od stycznia 2019 r.

Epidemia COVID-19, utrzymująca się w kraju od połowy marca, wyraźnie wpłynęła na wyniki gospodarcze uzyskane w I półroczu br. Poniżej poziomu sprzed roku ukształtowała się produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna. Produkcja budowlano-montażowa była nieco większa niż w I półroczu ub. roku, co było wynikiem znacznego wzrostu w I kwartale br. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu z I półroczem ub. roku; wzrosła stopa bezrobocia rejestrowanego.

Z raportu GUS wynika, że w końcu czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było o 1026,5 tys. bezrobotnych. To wzrost o 14,8 tys., tj. o 1,5 proc. w stosunku do maja br. oraz o 149,4 tys., tj. o 17,0 proc. w stosunku do czerwca 2019 r. Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju br. i 5,3 przed rokiem.

Stopa bezrobocia rejestrowanego oraz zmiany stopy bezrobocia w czerwcu 2020 r. | Źródło: GUS

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim. W skali miesiąca odnotowano wzrost stopy bezrobocia w dziesięciu województwach, w czterech nie uległa ona zmianie, a w dwóch obniżyła się.

W porównaniu z czerwcem ub. roku stopa bezrobocia zwiększyła się natomiast już we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 1,4 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 1,3 p.proc.), a najmniej – w łódzkim (o 0,5 p.proc.) oraz mazowieckim (o 0,6 p.proc.).

Polski złoty umacnia się 5. sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że kurs euro osłabia się w relacji do polskiego złotego już piątą sesję z rzędu. W tym czasie euro potaniało o ponad 8 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby osunąć się w najbliższym czasie do 1,3810 zł.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

EURPLN Daily

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPGNiG: Przekroczono półmetek prac na uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva
Następny artykułMZ: 418 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 41 580
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here