Notowania walut USD, EUR, GBP, JPYW trakcie czwartkowej sesji azjatyckiej zapotrzebowanie rynku na waluty „bezpiecznych przystani” nadal pozostawało ograniczone po wyraźniejszym odbiciu globalnego rynku akcji, przekładając się na spadek kursu dolara (USD). W tym samym czasie notowania euro (EUR) zyskiwały w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu włoskiego budżetu.


Notowania dolara amerykańskiego tracą, rynek czeka na 4. podwyżkę stóp

Dolar był aktywnie sprzedawany podczas ostatnich dwóch sesji handlowych, ponieważ apetyt na ryzyko ustąpił miejsca obawom o spowolnienie globalnego wzrostu i konfliktowi handlowemu pomiędzy USA i Chinami. Indeks dolara mierzący wartość USD w stosunku do sześciu głównych walut osuwał się o 0,1% do 96,62 w trakcie czwartkowej sesji, w środę tracąc 0,13%.

Analitycy wierzą, że średniookresowy kierunek dolara zostanie określony przez monetarną ścieżkę zacieśniania Rezerwy Federalnej. Oczekuje się, że FED ogłosi czwartą podwyżkę stóp procentowych w grudniu 2018 roku, ale inwestorzy zaczynają się zastanawiać, ile podwyżek stóp procentowych bank centralny może wprowadzić w przyszłym roku bez ryzyka spowolnienia w Stanach Zjednoczonych, które do tej pory utrzymywały się na dobrym poziomie gospodarczym, nawet pomimo wzrostów kosztów finansowania zewnętrznego.

Według sondażu agencji prasowej Reutera opublikowanego we wtorek, mediana prognoz analityków wskazuje na trzy kolejne podwyżki w przyszłym roku. Sondaż pokazał również, że ekonomiści zwiększyli prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu najbliższych dwóch lat do mediany 35 procent.

FED zacieśnia, BoJ luzuje, EUR czeka na Włochy

Podczas gdy FED znajduje się na ścieżce zacieśniania polityki pieniężnej, Bank Japonii wydaje się być nastawiony na utrzymanie bardzo luźnej polityki pieniężnej przez pewien czas z powodu niskiego wzrostu i inflacji. Ta różnica stóp procentowych między obligacjami amerykańskimi i japońskimi sprawia, że dolar jest bardziej atrakcyjnym zakładem niż jen.

22.11.2018 EURUSD
Kurs euro do dolara znalazł się w listopadzie na najniższych poziomach od czerwca zeszłego roku. Notowania próbują odbijać przed nimi jednak istotny opór na wysokości minimów z pierwszej połowy roku nad 1,1510. Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie kurs EUR/USD zyskuje 0,12%. W środę wspólna waluta umacniała się o 0,1% pomimo odrzucenia przez Unię Europejską planów fiskalnych Włoch za nieprzestrzeganie zasad strefy euro. Traderzy zostali odciążeni po tym, jak premier Włoch, Giuseppe Conte, wyraził zaniepokojenie spreadem obligacji rządowych i zobowiązał się do przygotowania reform. Euro wzrastało w trakcie 6 z 7 ostatnich sesji, ale analitycy stwierdzili, że pozostaje podatne na ryzyko polityczne napływające z Rzymu.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here