Naga MarketsKurs franka silnie zyskuje do dolara. Euro i jen korzysta ze słabości USDW momencie gdy kurs dolara kontynuuje wyprzedaż wywołaną eskalacją niepewności dotyczącej chińskiego koronawirusa, aktywa bezpiecznych przystani wreszcie zaczynają łapać wiatr w żagle. Awersja do ryzyka (z ang. risk-off) buduje popyt na franka szwajcarskiego, japońskiego jena oraz euro korzystające z osłabienia USD. Na rynku surowcowym wzrosty kontynuuje złoto, a w tym samym czasie rynkowy indeks strachu VIX testuje najwyższe poziomy od końca 2018 roku.


Kurs franka silnie w górę, jen i złoto idą w jego ślady

W momencie wzrostu rynkowej niepewności, inwestorzy porzucają bardziej ryzykowne aktywa (między innymi akcje) i kierują kapitał w kierunku instrumentów historycznie uważanych za bezpieczne. Do takich tradycyjnie zalicza się frank szwajcarski, japoński jen oraz złoto. W przeciągu ostatnich kilku tygodni, gdy cały świat żyje tematem chińskiego koronawirusa, zależność ta została jednak zaburzona, a giełda w USA cały czas parła do przodu (raz z dolarem amerykańskim).

Powrót do „normalności” nastąpił dopiero 21 lutego, czego efekty widoczne są również w tym tygodniu. W czwartek bezpieczne przystanie wyraźnie zyskują, a najsilniej kurs franka, który rośnie do dolara o 0,6% i testuje trzytygodniowe maksima. Jen japoński umacnia się o 0,25%, a złoto dodaje do swojej wartości 0,35% i porusza się w okolicach 1650 dolarów za uncję.

Powrót do bezpiecznych przystani (z ang. safe haven) odbywa się na koszt dolara amerykańskiego, który od ubiegłego tygodnia coraz wyraźniej oddala się od niemal trzyletnich maksimów. Wyprzedaż koreluje ze spadkami na rynku akcyjnym, gdzie S&P 500 oraz Dow Jones oddają już 10% od historycznych maksimów.

Dolar (pomarańczowy) traci od początku tygodnia, a japoński jen (niebieski) umacnia się do dolara o 1%. W jego ślady idzie frank szwajcarski (granatowy) rosnący również o 1%. Źródło: Tradingview.com

Zdaniem analityków CIBC notowania USD/JPY zmierzają w kierunku 108,00 w średnim terminie, a w trzecim kwartale mogą osuwać się nawet do 105,00. Co prawda we wcześniejszych prognozach zakładano szybszą deprecjację dolara na rzecz jena, jednak brak jasności związanej z koronawirusem oraz polityką pieniężną Stanów Zjednoczonych może spowalniać proces osunięć:

USD/JPY zdaniem CIBC może się osuwać w kierunku 105,00 w trzecim kwartale 2020 roku. Źródło: Tradingview.com
USD/JPY zdaniem CIBC może się osuwać w kierunku 105,00 w trzecim kwartale 2020 roku. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro również skorzysta na sile bezpiecznych przystani? Cel to 1,0980

Oprócz bezpiecznych przystani na rynkach widać również wyraźne umocnienie kursu euro. Para walutowa EUR/USD zyskuje w czwartek ponad 0,5% i rysuje dzienne maksima na poziomie 1,09 USD. Zdaniem analityków UOB, chociaż po pięciu dniach wzrostów z rzędu niezbędna może być krótkoterminowa korekta, to o ile notowania utrzymują się nad wsparciem 1,09 USD (pokrywającym się z minimami z końca września), to istnieje szansa dalszego podbicia ceny w stronę 1,0980 oraz okrągłego pułapu 1,10 USD.

– Jak zaznaczaliśmy już wcześniej, okres lutowej słabości euro został zakończony. Waluta jest teraz w fazie konsolidacji (…) a momentum wzrostowe cały czas się zwiększa. Jeżeli EUR/USD utrzyma się nad poziomem 1,09-1,0925, wtedy zwiększy się szansa realizacja scenariusza wzrostowego w kierunku 1,0980 – komentował zespół UOB.

Kurs euro wyraźnie korzysta ze słabości dolara i siły bezpiecznych przystani. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro wyraźnie korzysta ze słabości dolara i siły bezpiecznych przystani. Źródło: Tradingview.com
Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony m.in. Grzegorz Moskwa, Marcin 'Wiking' Wicz, Mariusz Drozdowski, Paweł Szwajcar, Łukasz Fijołek, Maksymilian Bączkowski. Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here