Naga MarketsBezpieczeństwo finansowe kierowcy dzięki ubezpieczeniu OC

Inwestowanie, oszczędzanie, bilansowanie budżetu – o finanse można dbać na wiele sposobów. A co z kupnem ubezpieczenia? Dlaczego tak wiele osób negatywnie patrzy na obowiązek wykupienia polisy OC? Postaramy się dzisiaj przekonać sceptyków, że dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej można sporo zaoszczędzić i nie stracić tego, co już się ma!

Gdy kończy się umowa ubezpieczeniowa lub dodatkowo opłacona gwarancja, a nic w tym czasie się nie wydarzyło, często pojawia się myśl – po co to mi było? To jednak złudne myślenie, które zmienia się o 180 stopni, gdy dojdzie do wypadku lub ubezpieczony sprzęt ulegnie awarii. Dziś zajmiemy się ubezpieczeniem komunikacyjnym OC, którego wykupienia nie jest wyborem, a obowiązkiem każdego właściciela samochodu!

Ubezpieczając auto, chronisz swój portfel!

Obowiązek ubezpieczenie samochodu nie oznacza, że polisa OC zawsze musi być droga. Można się o tym przekonać, wchodząc na stronę https://mubi.pl/najtansze-oc/. Oczywiście to subiektywna kwestia czy 780 zł to dużo, czy mało – tyle kosztowało ubezpieczenia OC w grudniu 2020 roku (dane Mubi).

Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie OC wykupuje się na cały rok. Jeśli podzielimy wspomnianą kwotę przez liczbę miesięcy, to okaże się, że miesięcznie za polisę trzeba zapłacić 65 zł – za prąd w dwupokojowym mieszkaniu płaci się więcej!

Powyższe wyliczenie ma tylko zobrazować cenę polisy. Rozłożenie składki ubezpieczeniowej na raty zawsze podnosi jej koszt! Wróćmy jednak do liczb, bo to one dużo mówią o sensowności ubezpieczania pojazdu.

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że w 2019 roku średnia wartość likwidowanej szkody z polisy OC sprawcy wyniosą 7767 zł. Łatwo więc policzyć, że było to prawie 10 razy więcej niż średni koszt rocznego ubezpieczenia samochodu!

Szkody jednak mogą być dużo wyższe. Potrącenie pieszego lub spowodowanie wypadku, w którym poważnie zostanie rannych kilka osób, a także uszkodzenie lub zniszczenie luksusowego samochodu, może się niestety przydarzyć każdemu. Rekompensata i naprawa szkód z własnej kieszeni może kosztować w takich przypadkach fortunę!

Właśnie dlatego ubezpieczyciele mają wyznaczone sumy gwarancyjne, które określają maksymalną wysokość odszkodowania za jedno zdarzenie. W przypadku szkód osobowych kwota ta wynosi 5 210 000 euro, a dla szkód w mieniu 1 050 000 euro.

Jak tanie może być OC?

Wcześniej wspomnieliśmy, że średnia cena ubezpieczenia OC w grudniu 2020 roku wyniosła 780 zł. Część kierowców musiało płacić za polis więcej – szczególnie Ci młodzi bez wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia samochodu. Jednak wielu kierowców trafiało na jeszcze tańsze OC niż wspomniana kwota.

Nasze dane wskazują, że aż 33% kalkulacji przeprowadzanych na Mubi kończyło się ofertą polisy za mniej niż 500 zł. Jednocześnie aż 62% właścicieli aut otrzymywało ofertę ubezpieczenia poniżej 700 zł – podaje dane Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Najtańszą polisę można było znaleźć już od 202 zł. Na takie ubezpieczenie OC trafił mieszkaniec Jaworzna na Fiata 126p. Z kolei mężczyzna, który zdecydował się na pakiet OC i AC na Opla Astrę musiał za niego zapłacić 590 zł.

Często słyszy się, że w dużych wojewódzkich miastach koszty ubezpieczenia OC są wysokie. Jest to prawda, jeśli porówna się te dane ze średnią dla całego kraju i z małymi miejscowościami. Jednak nawet w miastach wojewódzkich można znaleźć ubezpieczenie samochodu poniżej 800 zł. Oto 5 najtańszych miast pod tym względem:

  • Opole – 711 zł,
  • Olsztyn – 754 zł,
  • Katowice – 756 zł,
  • Rzeszów – 769 zł,
  • Lublin – 794 zł.

Natomiast w najdroższej w grudniu pod względem cen OC Bydgoszczy, średni koszt polisy wyniósł 941 zł – w porównaniu ze średnią kwotą wypłacaną za szkodę z OC sprawcy jest to dalej niewielka cena.

Kary za brak OC wyższe w 2021 roku!

Właściciela samochodu, który go nie ubezpieczy, czekają także problemy finansowe związane z opłatami karnymi. Nie dość, że w razie spowodowania wypadku będzie on musiał z własnej kieszeni zapłacić odszkodowanie, to w razie kontroli lub sprawdzenia przez UFG zostanie na niego nałożona kara za brak ciągłości ubezpieczeniowej.

Kara za brak OC na samochód osobowy w 2021 roku:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Każda z tych kwot przewyższa średnią cenę ubezpieczenia OC! Okazuje się więc, że brak polisy może być kosztowny z kilku powodów. Nawet jeśli dojdzie do szkody, a kierowca nie otrzymasz wezwania do zapłaty, to musi on pamiętać, że przedawnienie roszczeń z OC wynosi 3 lata, a może być wydłużone nawet do 20! Po drugie w każdej chwili może otrzymać także karę z UFG. dlatego kupno ubezpieczenia OC zapewnia bezpieczeństwo finansowe i należy je traktować jako niewielki wydatek w porównaniu z konsekwencjami w razie powstania szkody.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here