Bezpieczeństwo BTC

Bezpieczeństwo Bitcoina

O ile media oraz rządy poszczególnych krajów zwracają uwagę, że głównym niebezpieczeństwem związanym z Bitcoinem jest pranie brudnych pieniędzy, duża zmienność i niepewność co do wartości w okresie długoterminowym, to prawdziwe zagrożenia dotyczące protokołu są całkowicie inne.

Author: Antana
Creative Commons Attribution License

Istnieją dwie główne drogi, na podstawie których block chain może zostać zaatakowany w celu kradzieży Bitcoinów – poprzez próby nieuczciwego dodawania lub modyfikowania bloków. System BTC co prawda broni łańcuch przed takimi praktykami wykorzystując podpis cyfrowy i kluczowe szyfrujące – teoretyczny poziom ryzyka jednak zawsze istnieje.

Najpopularniejsze typy ataków

Ataki na bezpieczeństwo systemu BTC zdarzały się i nadal zdarzają bardzo często. W całej historii funkcjonowania protokołu miejsce miał tak naprawdę tylko jeden duży incydent – wykorzystano wtedy lukę, która pozwoliła stworzyć niemal nieograniczoną ilość monet. Problem rozwiązano jednak w przeciągu kilku dni, zaktualizowano rdzeń systemu i od tej pory całość działa bez poważniejszych wycieków bezpieczeństwa.

Typy ataków, których do tej pory dopuszczali się użytkownicy (zazwyczaj z małą skutecznością) to przede wszystkim:

  • race attack – gdy transakcje nie posiadają potwierdzenia, sklepy i usługodawcy mogą być narażeni na atak typu race. W tym przypadku dwie transakcje tworzone są dla tych samych funduszy w celu zasilenia portfela dwóch różnych podmiotów. Zasady działania protokołu zapewniają, że tylko jedna z nich może zostać zrealizowana i dodana do block chainu.
  • finney attack – po raz kolejny dotyczy transakcji bez potwierdzenia. W tym przypadku niezbędny jest udział górnika, który wykopie blok. O ile prawdopodobieństwo zajścia takiego zdarzenia jest bardzo małe, to przy wystąpieniu wręcz idealnych czynników przetransferowane przez oszusta BTC mogą powrócić ponownie do jego portfela.

Działalność przestępcza

Sposób działania protokołu BTC i system jego zabezpieczeń sprawia, że znalezienie jakichkolwiek luk i wykradzenie monet graniczy praktycznie z cudem. Jedynym sposobem na nielegalne zdobycie Bitcoinów jest więc wykorzystanie ludzkiej naiwności, braku wiedzy lub nieodpowiedzialności. Im popularniejszy staje się Bitcoin, tym więcej pojawia się stron internetowych zachęcających do zainwestowania swoich środków w obrót wirtualnymi monetami.

Krótka historia BTC pokazuje przykład wielu giełd, które zbierały pieniądze od swoich klientów i nagle znikały w najmniej oczekiwanym momencie. Dochodzenie swoich praw w tym przypadku jest niezwykle trudne – rynek nie jest regulowany i nic tak naprawdę nie chroni inwestora.

W 2012 roku zakładano, że 4,5-9% wszystkich transakcji na giełdach BTC realizowana była w celu zakupu narkotyków lub broni na nielegalnym rynku w deep necie (zabezpieczonej sieci o utrudnionym dostępie). Potwierdzeniem tego faktu według niektórych miał być chwilowy spadek ceny BTC zaraz po tym, jak amerykańskie władze doprowadziły do zamknięcia Silk Roadu w 2013 roku – internetowej giełdy działającej w sieci TOR (deep net), gdzie większość wymienianych towarów była nielegalna.

                                Kolejna lekcja: Kupno i sprzedaż coinów