Naga MarketsDominic Raab, polityk UKKolejny głos wskazujący na Brexit bez porozumienia płynie z ust Dominica Raaba, brytyjskiego ministra spraw zagranicznych. Raab uważa, że może być bardzo trudno o jakikolwiek postęp w negocjacjach przy bezkompromisowym stanowisku Unii Europejskiej.

„Jeśli stanowisko UE jest takie, że nie można zmienić umowy rozwodowej, będzie to wybór, którego dokonali, a to bardzo utrudnia dostrzeżenie, jak możemy posunąć negocjacje do przodu” – powiedział Raab podczas konferencji prasowej Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Michaelem Pompeo.

Irlandzki backstop

Boris Johnson, który niedawno objął fotel premiera UK domaga się, by Unia Europejska zrezygnowała z tzw. “irlandzkiego backstopu”, który pozwalałby pozostawić otwartą granicę z Irlandią.

Jednakże trudno liczyć na ustępstwa w tej kwestii, gdyż ustanowienie granicy mogłoby zagrozić pokojowemu porozumieniu z Irlandia Północną. Dominic Raab zapewnia natomiast:  „Przy jakimkolwiek scenariuszu braku porozumienia zrobimy wszystko, aby uniknąć szczelnej granicy”.

Umowa handlowa z USA

W Stanach Zjednoczonych, Raab powiedział, że Wielka Brytania chce wykorzystać „możliwości” Brexitu. Jedną z takich możliwości byłoby zawarcie umowy handlowej z USA, największym indywidualnym partnerem handlowym kraju.

Brytyjski minister spraw zagranicznych ma nadzieję na podpisanie umowy z USA w możliwe najkrótszym terminie po wyjściu z UE. Michael Pompeo zapewnił, że Stany Zjednoczone są gotowe na rychłe podpisanie umowy o wolnym handlu.

Zobacz też: Chiny ustalają fixing juana silniej niż się spodziewano. Trump odpowie na ten ruch?

To właśnie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi było często podkreślane przez zwolenników Brexitu jako jedna z wielkich korzyści opuszczenia szeregów Unii.

Kurs funta utknął w konsolidacji

Notowania funta do dolara poruszają się w tym tygodniu w niewielkim, ponad 100-pipsowym zakresie. Kurs GBPUSD na wykresie 4-godzinnym uwięziony jest pomiędzy strefą podaży i popytu i dopiero wybicie zdaje się dawać szansę na dalszy ruch kierunkowy.

Zamknięcie notowań na nowych maksimach w tym tygodniu otwierałoby drogę wzrostom w kierunku 1,2520. Alternatywnie, przełamanie ostatniego dołka 1,2078 dawałoby szansę na kontynuację trendu spadkowego, gdzie celem mogłyby być minima z 2017 roku przy 1,1986.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta do dolara (GBPUSD) - wykres dzienny - 8 sierpnia 2019
Kurs funta do dolara (GBPUSD) – wykres dzienny – 8 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here