Naga MarketsDzisiejszej decyzji FOMC nie towarzyszy konferencja prasowa prezes Fed. Rynki nie potraktowały publikacji poziomu stóp jako przełomu. źródło: www.investing.com

Wydaje się, że wydarzeniem dnia była opublikowana o godzinie 20:00 polskiego czasu decyzja FOMC w sprawie wysokości amerykańskich stóp procentowych oraz towarzyszące jej minutki. Wydaje się, ponieważ na rynku brakuje większego zaskoczenia – Amerykanie pozostawili swoją politykę monetarną w niezmienionym kształcie. Czy coś w ogóle uległo zmianie?


Jeżeli chodzi o wysokość stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej – oczywiście nie. Pozostają one w przedziale 0,5-0,75% zgodnie z prognozami rynkowymi. Zauważalna jest jednak delikatna zmiana w towarzyszącemu decyzji oświadczeniu FOMC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Język oświadczenia jest odrobinę bardziej jastrzębi. Komitet zauważa pozytywne zmiany w gospodarce jakie zaszły od grudnia i wskazuje na poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz generalną poprawę sentymentów biznesu oraz konsumentów w ostatnim czasie. W najnowszym oświadczeniu nie znajdziemy jednak części o przejściowym wpływie cen energii na poziom inflacji. W najnowszym oświadczeniu po raz kolejny zapewniono o względnym zbalansowaniu możliwych czynników ryzyka oraz zwrócono uwagę na umiarkowany poziom inwestycji w amerykańskich przedsiębiorstwach. Całe oświadczenie FOMC (w języku angielskim) dostępne jest na stronie internetowej Rezerwy Federalnej.

Okazuje się więc, że zdawałoby się najważniejsze wydarzenie dnia przechodzi praktycznie bez echa. Coraz częściej słyszy się komentarze, że zdecydowanie ważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym tego tygodnia będzie piątkowa publikacja raportu non farming payrolls.

Sytuacja na wykresach

EUR/USD

Para po wybiciu formacji trójkąta równoramiennego oraz znajdującego się w okolicy 1,0775 wsparcia testuje obecnie przebite okolice od dołu.

USD/JPY

Para pokonała dziś nad ranem krótkoterminową linię trendu spadkowego, lecz po publikacji decyzji FOMC USD/JPY wyraźnie zmierza do jej przetestowania od góry. Najbliższym silniejszym wsparciem są dopiero okolice 112,50

GBP/USD

Przez cały dzisiejszy dzień, prym na ‘kablu wiodły byki. Sytuacja po publikacji decyzji FOMC nie uległa zmianie. Obecnie para testuje styczniowe maksima.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here