Naga MarketsKurs euro zyskuje do PLN. Szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce są niestety zerowe, a RPP zareagowałaby dopiero na perspektywy 4-proc. inflacji – powiedział PAP Biznes członek RPP Kamil Zubelewicz. NBP dąży do niskiego poziomu stóp procenowych i słabego złotego. Kurs euro do PLN utrzymuje się dziś powyżej 4,54 zł.

  • Realne stopy procentowe pozostaną prawdopodobnie rekordowo ujemne
  • Niskie stopy procentowe zniechęcają do oszczędzania
  • RPP prędzej dokona obniżki stóp

Zerowe szanse na podwyżkę stóp procentowych

– Założenia polityki pieniężnej, których nie poparłem, od wielu lat pozwalają na prawie 20-procentowe obniżenie siły nabywczej złotego w skali kadencji RPP. Przy tych założeniach NBP konsekwentnie dąży do możliwie niskiego poziomu stóp i słabego złotego. W tym kontekście prawdopodobieństwo normalizacji stóp procentowych w Polsce oceniam niestety jako bliskie zeru. Realne stopy procentowe pozostaną prawdopodobnie rekordowo ujemne, co będzie zniechęcać do oszczędzania w polskiej walucie – powiedział członek RPP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niskie stopy procentowe zniechęcają do oszczędzania, ale nie tylko to. Kilka dni temu, obecny minister finansów Tadeusz Kościński zachęcił Polaków do odwrotnego działania – wydawania pieniędzy. Jego rada ma pomóc w ożywieniu gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa.
– Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy. Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania – powiedział Kościński. 

Wracając do stóp procentowych, Zubelewicz powiedział, że reakcji RPP można się spodziewać, gdy ryzyko pojawi się ryzyko wzrostu rocznej inflacji powyżej 4 proc.
– Obawiam się, że reakcja nastąpi dopiero, jeśli w projekcji – w horyzoncie pełnych dwóch lat – pojawi się ryzyko wzrostu cen powyżej 4 procent w skali roku. Niższe tempo prognozowanego wzrostu cen lub krótszy okres odchyleń od celu zostanie zinterpretowany jako przejściowy – powiedział.

O ile na normalizację stóp procentowych nie ma co liczyć, to według Zubelewicz obniżka jest jak najbardziej możliwa. Uważa on, że ewentualny wniosek prezesa NBP o obniżkę stóp zdobędzie większość w RPP.

Kurs złotego traci do euro

Tymczasem na rynku Forex polski złoty nieznacznie osłabia się wobec euro. Po godz. 13:20 za 1 euro trzeba było zapłacić ponad 4,54 zł. Ponadto, para walutowa EUR/PLN utrzymuje się ponad dynamicznym wsparciem w postaci 20-dniowej średniej kroczącej

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Jak na razie nie realizuje się scenariusz prognozowany przez Santander Bank Polska na ten tydzień. Zakładał on bowiem powolny spadek notowań w kierunku poziomu 4,50 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here