Naga Marketsbest saBest odnotował 20 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 13,94 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 37,71 mln zł wobec 24,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej sięgnęły 71,5 mln zł w II kw. 2019 r. wobec 56,04 mln zł rok wcześniej.

“W samym drugim kwartale 2019 r. przychody operacyjne Grupy Best wzrosły o 28% r/r do poziomu 71,5 mln zł. Zysk operacyjny za ten okres wyniósł 37,7 mln zł, natomiast zysk netto przypisany akcjonariuszom Best sięgnął 20 mln zł, co oznacza wzrost o odpowiednio 52% i 44% w porównaniu z drugim kwartałem 2018 r.” – czytamy w komunikacie.

“Podaż wierzytelności bankowych stopniowo rośnie, jednak oczekiwania cenowe sprzedających i kupujących wciąż bardzo często rozmijają się, czego następstwem są kolejne przypadki nierozstrzyganych przetargów. Dlatego w drugim kwartale wciąż wstrzymywaliśmy się z zakupami nowych portfeli wierzytelności – nabyliśmy w tym okresie tylko jeden portfel o wartości nominalnej ponad 142 mln zł. Okres mniejszej aktywności inwestycyjnej wykorzystujemy do dalszej poprawy efektywności naszych operacji. Dzięki temu notujemy stabilny poziom spłat z zarządzanych portfeli wierzytelności. Osiągnęliśmy też wzrost rentowności pomimo znaczących kosztów związanych z koniecznością dostosowania naszych strategii windykacyjnych do kolejnych zmian legislacyjnych i zabezpieczeniem wartości naszych portfeli wierzytelności” – powiedział prezes Krzysztof Borusowki, cytowany w komunikacie.

W I poł. 2019 r. spółka miała 40,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 33,53 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 136,22 mln zł w porównaniu z 110,86 mln zł rok wcześniej.

“W I połowie 2019 r. poniesione przez Grupę Best koszty sądowo-egzekucyjne związane z zabezpieczaniem aktywów, które umożliwią w przyszłości uzyskanie wyższych wpływów z wierzytelności, wyniosły 16,6 mln zł, co oznacza wzrost o 85% w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Koszty operacyjne z wyłączeniem opłat sądowo-egzekucyjnych były z kolei nieco niższe niż przed rokiem, dzięki dyscyplinie kosztowej we wszystkich obszarach działalności” – czytamy dalej.

Zważywszy, że tempo wzrostu przychodów przewyższyło skalę zwyżki kosztów, Grupa Best w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowała wzrost kluczowych wyników finansowych zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do przychodów. Marża zysku operacyjnego wzrosła do 54% z niespełna 50% przed rokiem, a rentowność netto grupy zwiększyła się do 37% z 30% w pierwszej połowie 2018 r. Biorąc pod uwagę zysk netto przypisany akcjonariuszom Best, rentowność netto utrzymała się na wysokim poziomie około 30%, podano także.

Grupa Best kontynuowała jednocześnie obniżanie zadłużenia, co pozwoliło zmniejszyć wskaźnik zadłużenia (dług netto / kapitał własny) na koniec czerwca 2019 r. do poziomu 1,06 – jednego z najniższych w branży windykacyjnej, podkreślono w materiale.

“Nie zamierzamy rezygnować z potencjalnych okazji na rynku wierzytelności, dlatego zabezpieczyliśmy sobie także środki na refinansowanie i inwestycje w nowe portfele, zwiększając limit dostępnych kredytów bankowych o dodatkowe 100 mln zł, do 250 mln zł” – dodał wiceprezes Marek Kucner.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I poł. 2019 r. wyniosła 1,21 mln zł wobec 17 mln zł straty rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Sytuacja na wykresie:

Notowania spółki od dłuższego czasu spadają. Na wykresie tygodniowym pojawia się jednak pewna nadzieja na odbicia, gdyż cena zbliża się do strefy wsparcia okolic 20 zł. Na podane wyniki, kurs jednak na razie nie reaguje.

best

Czytaj także: AB S.A. zaczyna skupować akcje. Kurs w górę o ponad 7% w kierunku 21,50 złtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here