Naga Markets

Bessa jest już w mocno zaawansowanej fazie, ocenia prezes Quercus TFI Sebastian BuczekNa rynkach akcji pojawiają się pierwsze pozytywne sygnały, a trwająca 11 miesięcy bessa na GPW zaczyna wchodzić w zaawansowaną fazę, ocenia prezes Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Sebastian Buczek. W comiesięcznym komentarzu zarządzającego znalazło się wiele ciekawych spostrzeżeń odnoście aktualnej sytuacji na polskim rynku. Poniżej streszczenie najciekawszych kwestii.

Koniec bessy coraz bliższy

“Reasumując, nadal pozostajemy ostrożni co do oceny perspektyw rynków akcji w kolejnych miesiącach, aczkolwiek zaczynamy obserwować pierwsze pozytywne sygnały. Ryzyko spowolnienia gospodarczego lub recesji na świecie może mieć wpływ na rekordową zyskowność spółek i tym samym notowania ich akcji. Największej szansy na poprawę koniunktury upatrywalibyśmy w dalszym spadku cen surowców, co pomogłoby inflacji i przysłużyłoby się do szybszego zakończenia podwyżek stóp procentowych. Rozpoczynamy odliczanie do końca bessy na GPW. Trwa ona już 11 miesięcy i spowodowała spadek WIG o blisko 40%. Zaczyna wchodzić w zaawansowaną fazę” – napisał Buczek w comiesięcznym komentarzu.

Mimo licznych oznak trwającej bessy, jak choćby kontynuacja jastrzębiej polityki banków centralnych, brak szans na szybkie zakończenie wojny czy walkę z inflacją, zarządzający uważa, że na horyzoncie pojawiają się już pierwsze, pozytywne sygnały możliwego końca bessy.

“Czerwcowe dołki zostały u nas pogłębione wyraźniej, ze względu na mniejszą skalę lipcowo-sierpniowego odbicia. Po wrześniu WIG zwiększył stratę do 33,7%. Od początku roku z blue chips żadna (!) spółka nie była na plusie. Wszystkie 20 spółek straciło na wartości, najwięcej: CCC -65%, mBank -54% i LPP -53%” – napisał Buczek, wskazując na silne wyprzedanie polskiego parkietu.

“Ceny polskich obligacji skarbowych we wrześniu korygowały się drugi miesiąc z rzędu, ale nie pogłębiły czerwcowego dołka, co jest informacją pozytywną. W przypadku instrumentów 10-letnich rentowność wrosła do 7,12%. Z podobnym zachowaniem mieliśmy do czynienia z obligacjami na całym świecie. Rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła do 3,83%, a niemieckich do 2,12%. Głównym czynnikiem kształtującym koniunkturę były obawy inflacyjne i oczekiwania na kolejne podwyżki stóp jesienią. Sytuacja na polskim rynku papierów dłużnych korporacyjnych nadal była dobra” – ocenił prezes.

„W przypadku surowców mieliśmy do czynienia ze spadkami cen, co jest pozytywną informacją z perspektywy przyszłej inflacji i stóp procentowych. Ropa naftowa potaniała do poniżej 80 USD (już tylko +6% w br.). Złoto straciło na wartości i kosztowało 1.672 USD za uncję (-9%). Cena drugiego metalu szlachetnego – srebra – podrożała do 19 USD za uncję (-18%). Miedź zniżkowała nieznacznie do 3,4 USD za funt (-24%)” – kończy prezes Quercus TFI.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDiesel może kosztować 10 zł/l – Sytuacja na stacjach paliw jest wyjątkowo dziwna
Następny artykułLiga Traderów XI – II faza: wyniki, tabele i rozpiska 4 kolejki spotkań
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here