Naga MarketsBernie Madoff, twórca największej piramidy finansowej na świecie, zmarł w wieku 82 latBernie Madoff, legendarny finansista, który stał za stworzeniem największej piramidy finansowej w historii USA, zmarł w więzieniu w wieku 82 lat. Według źródeł cytowanych przez Associated Press, Madoff odszedł w środę rano (14 kwietnia 2021 r.) z przyczyn naturalnych w Federalnym Zakładzie Karnym w Butner w Karolinie Północnej, gdzie od 12 lat odsiadywał wyrok 150 lat pozbawienia wolności.

  • Madoff był autorem największej piramidy finansowej w historii Stanów Zjednoczonych, wyłudzając od inwestorów 64 mld dol.
  • Po jego aresztowaniu, jego dorosły syn Mark popełnił samobójstwo, a drugi syn zmarł na chłoniaka
  • Według ustaleń finansista miał prowadzić piramidę nawet od lat 80-tych

Bernie Madoff zmarł w więzieniu z przyczyn naturalnych

W czerwcu ubiegłego roku poprosił o przedwczesne zwolnienie twierdząc, że umiera z powodu choroby nerek. Jego adwokat powiedział wtedy, że pozostało mu mniej niż 18 miesięcy życia. Jego wniosek został jednak odrzucony przez sędziego, który powiedział, że popełnił “jedno z najbardziej skandalicznych przestępstw finansowych” w historii USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Madoff przez dwie dekady, zanim w końcu został aresztowany w 2008 roku, okradł łącznie 37 tysięcy osób w 136 krajach na kwotę 64,8 miliarda dolarów. Jego działalność była książkową piramidą finansową: napływ pieniędzy od nowych inwestorów pozwalał na spłatę zobowiązań wobec działających w strukturze od dłuższego czasu, prezentując im jednocześnie wyniki fałszywych inwestycji.

Niektóre z jego ofiar straciły cały majątek życia, a co najmniej jedna popełniła samobójstwo z powodu poniesionych strat finansowych. Sędzia prowadzący sprawę nazwał proceder jednym z najbardziej okrutnych przestępstw finansowych w historii, jeśli nie największym.

Historia największej piramidy finansowej w dziejach

Madoff założył w 1960 roku dom maklerski z groszowymi akcjami, który ostatecznie rozrósł się w Bernard L. Madoff Investment Securities. Funkcję prezesa pełnił do momentu aresztowania 11 grudnia 2008 r.[ Firma była jednym z czołowych market makerów na Wall Street, który omijał “specjalistyczne” firmy, bezpośrednio realizując zlecenia od brokerów detalicznych.

W firmie zatrudniał swojego brata Petera Madoffa jako starszego dyrektora zarządzającego i dyrektora ds. zgodności, córkę Petera – Shanę Madoff jako dyrektora ds. zasad i zgodności oraz prawnika firmy, a także swoich nieżyjących już synów – Marka i Andrew. Peter został skazany na 10 lat więzienia[10, a Mark zmarł w wyniku samobójstwa przez powieszenie dokładnie dwa lata po aresztowaniu ojca. Andrew zmarł na chłoniaka 3 września 2014 r.

Działalność Madoffa mogłaby jeszcze przez wiele lat nie wyjść na jaw, gdyby nie kryzys finansowy z 2008 roku. W działalność instytucji zaangażowane były największe banki inwestycyjne na świecie, w tym HBSC, Societe Generale, UBS, Bank of America, czy też JP Morgan. Jednak 10 grudnia 2008 r. synowie Madoffa powiedzieli władzom, że ich ojciec wyznał im, że jednostka zarządzania aktywami jego firmy była wielką piramidą finansową.

Następnego dnia agenci FBI aresztowali Madoffa i oskarżyli go o oszustwa w zakresie papierów wartościowych. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadziła wcześniej wiele dochodzeń w sprawie jego praktyk biznesowych, ale nie wykryła oszustwa.

12 marca 2009 roku Madoff przyznał się do winy za 11 przestępstw federalnych i przyznał, że przekształcił swoją firmę zarządzania majątkiem w piramidę. W wyniku skandalu inwestycyjnego Madoff wyłudził od tysięcy inwestorów miliardy dolarów. Madoff twierdził, że rozpoczął działalność w formie piramidy na początku lat 90-tych, ale śledczy federalni uważają, że oszustwo rozpoczęło się już w połowie lat 80-tych.

Osoby odpowiedzialne za odzyskanie zaginionych pieniędzy uważają, że operacja inwestycyjna mogła nigdy nie być legalna. Kwota brakująca na kontach klientów wyniosła prawie 65 miliardów dolarów, wliczając w to sfabrykowane zyski. Syndyk Securities Investor Protection Corporation (SIPC) oszacował rzeczywiste straty inwestorów na 18 miliardów dolarów. 29 czerwca 2009 roku Madoff został skazany na 150 lat więzienia, czyli maksymalną dopuszczalną karę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen kurs | prognoza kursu dolara | dax notowania | s&p 500 spółki | zlotowki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin może osiągnąć 92 000 USD jeszcze w kwietniu, prognozuje PlanB
Następny artykułDolar trzeci dzień w dół. Rynki uwierzyły Powellowi? – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here