Naga MarketsŹródło: www.britannica.com

Na polskojęzycznych stronach próżno szukać informacji na temat kariery Bernarda Barucha jako inwestora. Wikipedia określa go jedynie jako amerykańskiego przemysłowca i polityka. To wszystko oczywiście prawda gdyż na tym polu miał wiele zasług, natomiast nie można odmówić mu talentu i zarobienia fortuny dzięki spekulacji na przełomie XIX i XX wieku. Z całą pewnością nie był tak znany w świecie tradingu jak Jesse Livermore, warto jednak pochylić się nad jego sylwetką.


Bernard Baruch – trader, który dorobił się fortuny na cukrze i akcjach

Bernard Baruch urodził się  w roku 1870, w Camden (Karolina Południowa) i pochodził z rodziny żydowskiej. W roku 1881 wraz z rodziną przeprowadził się do Nowego Jorku. Jego marzeniem były studia na uniwersytecie Yale, ale jego matka nie chciała się z nim rozstawać i w wieku lat czternastu rozpoczął naukę w City College w Nowym Jorku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Karierę związaną z giełdą rozpoczął w roku 1899 kiedy to po uzyskaniu dyplomu, jego matka pomogła mu w znalezieniu pracy u znajomego, który był właścicielem miejsca na nowojorskiej giełdzie. Młody Baruch zaczął tam pracować jako stażysta. To własnie w tym miejscu zdobywał pierwsze szlify w spekulacji, arbitrażu i handlu międzynarodowym.

źródło: www.zebrafx.com
Źródło: www.zebrafx.com

Bernard bardzo dobrze radził sobie na stażu i w związku z tym zaproponowano mu pracę na “pełen etat” za wynagrodzeniem w wysokości 3 dolarów tygodniowo.

Po roku jednak porzucił tę pracę i wyruszył do Kolorado gdzie poszukiwał złóż złota i srebra. Chęć powrotu do Nowego Jorku była jednak silniejsza i Baruch wrócił, by znów działać na Wall Street.

Tym razem podjął pracę u sławnego potentata Jamesa Keena (zwanego Srebrnym Lisem z uwagi na chorobliwą bladość i niesamowity spryt). Był tam analitykiem i chłopcem na posyłki. Zaczął też samodzielnie spekulować niewielkimi środkami własnymi i dzięki wykorzystaniu niskich depozytów zarówno zarabiał jak i tracił setki tysięcy dolarów.

Kolejnym etapem w spekulacyjnej karierze Barucha była praca jako makler, a zarazem wspólnik w A.A. Housman & Company. Zarobki i prowizje jakie tam uzyskiwał pozwoliły mu w końcu na wykupienie swojego miejsca na giełdzie w Nowym Jorku. Kosztowało go to bagatela 18.000 dolarów (odpowiednik dzisiejszych 434.000 USD).

Logo firmy A.A. Housman & Co.źródło: www.wikimedia.org
Logo firmy A.A. Housman & Co., źródło: www.wikimedia.org

Można powiedzieć, że był to dla niego duży krok naprzód, gdyż zawsze chciał handlować na własny rachunek. Stąd też przydomek “Samotny Wilk Wall Street”, który zyskał dzięki swojej  reputacji w 1903 roku kiedy to po założeniu własnej firmy maklerskiej, odmawiał przystąpienia do jakiegokolwiek domu finansowego.

Jak podają różne źródła, fortuny dorobił się na spekulacji cukrem oraz akcjami. Wtedy też stał się idolem dla wielu młodszych graczy. Był więc także idolem Jesse’ego Liveromore’a i częstokroć pojawia się w książce “Wspomnienia gracza giełdowego” Edwina Lefevra, którą śmiało można uznać za “biblię traderów”. W roku 1910 był już jednym z najbardziej znanych finansistów na Wall Street. Co istotne, podobnie jak Livermore, Baruch bardzo dobrze poradził sobie podczas krachu z 1929, kiedy to wielu inwestorów zostało “zmiecionych” z rynku, a sam kryzys był prawdopodobnie największym jaki miał miejsce w XX wieku.

Książkę “Wspomnienia gracza giełdowego” możesz nabyć w księgarni Maklerska.pl z kuponem rabatowym obniżającym jej wartość o 20 zł!

Bokser, karciarz i filantrop – Bernard Baruch poza spekulacją

Posiadał także bardzo bogate doświadczenie życiowe poza spekulacją. Wolne chwile spędzał na graniu w karty oraz trenowaniu boksu. Znany również jako mąż stanu, filantrop i konsultant polityczny. Doradzał amerykańskim prezydentom: Wilsonowi podczas pierwszej wojny światowej w sprawach obronnych, a Rooseveltowi w czasie drugiej wojny światowej oraz gdy ten wprowadzał nowy ład gospodarczy (New Deal).

Franklin D. Roosevelt oraz Bernard Baruchź
Franklin D. Roosevelt oraz Bernard Baruch, Źródło: www.corbisimages.com

Zmarł w roku 1965 w wieku 94 lat. Do dziś znane i aktualne są jego cytaty i rady dotyczące inwestowania. Poniżej zamieszczam 10 zasad, które zawarł w swoich wspomnieniach pod tytułem “My Own Story”, wydanych w roku 1957:

Jako że jestem sceptyczny, jeśli chodzi o użyteczność wszelkich porad, niechętnie podchodziłem do pomysłu spisania “zasad” czy też wskazówek dotyczących rozsądnego inwestowania lub spekulacji. Jednak jest kilka rzeczy, których nauczyło mnie moje własne doświadczenie, a które mogą się okazać warte wysłuchania przez ludzi, cechujących się odpowiednią samodyscypliną.

1. Nie spekuluj, chyba że możesz z tego uczynić pracę na pełen etat.
2. Strzeż się fryzjerów, kosmetyczek, kelnerów i w ogóle wszystkich, którzy przynoszą wskazówki w postaci wewnętrznych informacji dotyczących jakiegoś waloru.
3. Zanim kupisz jakikolwiek papier wartościowy, dowiedz się wszystkiego, co możesz, o danej firmie, o jej zarządzie i konkurencji, a także o jej zarobkach i perspektywach wzrostu.
4. Nie próbuj kupować na dnie, a sprzedawać na szczycie. Tylko kłamcy twierdzą, że to potrafią.baruch03
5. Naucz się przyjmować straty szybko i na czysto. Nie spodziewaj się, że zawsze będziesz miał rację. Jeśli popełniłeś błąd, jak najszybciej ukróć straty.
6. Nie kupuj zbyt wielu różnych papierów. Lepiej mieć tylko kilka inwestycji, których można pilnować.
7. Dokonuj okresowej oceny swoich inwestycji, aby sprawdzić, czy zmiany okoliczności nie zmieniły ich perspektyw.
8. Badaj swoją sytuację podatkową, aby wiedzieć, kiedy najkorzystniej sprzedawać.
9. Zawsze trzymaj dużą część swojego kapitału w rezerwach gotówkowych. Nigdy nie inwestuj naraz wszystkich swoich funduszy.
10. Nie próbuj być specjalistą od wszystkich rodzajów inwestycji. Trzymaj się tego pola, które znasz najlepiej.


Na podstawie książki Edwina Lefevre’a “Wspomnienia gracza giełdowego”, Wikipedii (PL i ENG) oraz źródeł pochodzących z Internetu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Do redakcji
    Dlaczego powtarzacie artykuł, który był już kiedyś opublikowany na waszym portalu. Już nie pierwszy raz to zauważam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here