Naga MarketsBerkshire Hathaway z zyskiem większym o 87% w II kw. 2020 r.Warren Buffett ma powody do zadowolenia. Berkshire Hathaway Inc., czyli holding, którego legendarny inwestor jest szefem, zaprezentował całkiem dobre wyniki za II kw. 2020 r.

  • Zysk Berkshire Hathaway w II kw. 2020 r. wzrósł o ponad 87% wskutek zwyżki cen akcji posiadanych przez holding.
  • Jednak zysk operacyjny Berkshire spadł o 10%.
  • Apple stanowi obecnie 44% potfela holdingu, co okazało się bardzo korzystne dla wyników holdingu Buffetta.

Berkshire Hathaway: zysk mocno w górę

Berkshire Hathaway, spółka Warrena Buffetta, wykazała aż 87-proc. wzrost zysku w II kw. 2020 r. wraz ze wzrostem wartości spółek wchodzących w skład portfela holdingu na fali zwyżki na amerykańskich rynkach. Zysk zwiększył się z 14,1 mld dol. w analogicznym okresie rok temu, do 26,3 mld dol. w drugim kwartale tego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spółka dokonała także odpisu 10 mld dol. od wartości spółki zależnej Precision Castparts Corp., zajmującej się produkcją specjalistycznych elementów do maszyn lotniczych czy statków kosmicznych w związku z kryzysem w branży lotniczej. Firma zwolniła 10 tys. pracowników, czyli około 30% załogi.

Buffett wielokrotnie podkreślał, że należy zwracać szczególną uwagę na dochody spółek wykluczając zyski nadzwyczajne oraz te wynikające z inwestycji. Zatem, zysk operacyjny Berkshire w II kw. 2020 r. spadł o 10% do 5,5 mld dol. względem 6,1 mld dol. rok wcześniej, wskutek skutków kryzysu, który dotknął spółki kontrolowane przez grupę.

Analitycy twierdzą, że choć zysk operacyjny potwierdza, że spółki  zależne od Berkshire ocierpiały w związku z pandemią, to sytuacje nie jest aż tak zła, jak się spodziewano, głównie z uwagi na to, że firma ubezpieczeniowa Geico oraz koleje BNSF poradziły sobie w tym trudnym kwartale całkiem dobrze. Geico zyskało na zmniejszonej ilości wypadków z uwagi na mniejszą aktywność kierowców na drogach, a BNSF umiejętnie zredukowało swoje koszty operacyjne.

Zobacz również: Warren Buffett zarabia krocie na akcjach Apple

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Sukces Apple sukcesem Buffetta

Jednak tak duży wzrost zysku w II kw. 2020 r. zależy przede wszystkim od ceny akcji jednej spółki: Apple Inc. Zwyżka kursu producenta iPhone’ów aż o 52% od początku roku spowodowała sytuację, w której spółka ta stanowi 44% portfela Berkshire.

Berkshire Hathaway z zyskiem większym o 87% w II kw. 2020 r.
Notowania akcji klasy A Berkshire Hathaway. Źródło: tradingview.com

Natomiast kurs akcji klasy A samego Berkshire Hathaway od początku roku spadł o ponad 7%, jednak od dołka z pandemii z 23 marca, gdy cena za akcję obniżyła się nawet do 240 tys. dol., kurs wzrósł już o 31%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here