Naga MarketsBerkshire Hathaway z zyskiem większym o 87% w II kw. 2020 r.Warren Buffett ma powody do zadowolenia. Berkshire Hathaway Inc., czyli holding, którego legendarny inwestor jest szefem, zaprezentował całkiem dobre wyniki za II kw. 2020 r.

  • Zysk Berkshire Hathaway w II kw. 2020 r. wzrósł o ponad 87% wskutek zwyżki cen akcji posiadanych przez holding.
  • Jednak zysk operacyjny Berkshire spadł o 10%.
  • Apple stanowi obecnie 44% potfela holdingu, co okazało się bardzo korzystne dla wyników holdingu Buffetta.

Berkshire Hathaway: zysk mocno w górę

Berkshire Hathaway, spółka Warrena Buffetta, wykazała aż 87-proc. wzrost zysku w II kw. 2020 r. wraz ze wzrostem wartości spółek wchodzących w skład portfela holdingu na fali zwyżki na amerykańskich rynkach. Zysk zwiększył się z 14,1 mld dol. w analogicznym okresie rok temu, do 26,3 mld dol. w drugim kwartale tego roku.

Spółka dokonała także odpisu 10 mld dol. od wartości spółki zależnej Precision Castparts Corp., zajmującej się produkcją specjalistycznych elementów do maszyn lotniczych czy statków kosmicznych w związku z kryzysem w branży lotniczej. Firma zwolniła 10 tys. pracowników, czyli około 30% załogi.

Buffett wielokrotnie podkreślał, że należy zwracać szczególną uwagę na dochody spółek wykluczając zyski nadzwyczajne oraz te wynikające z inwestycji. Zatem, zysk operacyjny Berkshire w II kw. 2020 r. spadł o 10% do 5,5 mld dol. względem 6,1 mld dol. rok wcześniej, wskutek skutków kryzysu, który dotknął spółki kontrolowane przez grupę.

Analitycy twierdzą, że choć zysk operacyjny potwierdza, że spółki  zależne od Berkshire ocierpiały w związku z pandemią, to sytuacje nie jest aż tak zła, jak się spodziewano, głównie z uwagi na to, że firma ubezpieczeniowa Geico oraz koleje BNSF poradziły sobie w tym trudnym kwartale całkiem dobrze. Geico zyskało na zmniejszonej ilości wypadków z uwagi na mniejszą aktywność kierowców na drogach, a BNSF umiejętnie zredukowało swoje koszty operacyjne.

Zobacz również: Warren Buffett zarabia krocie na akcjach Apple

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Sukces Apple sukcesem Buffetta

Jednak tak duży wzrost zysku w II kw. 2020 r. zależy przede wszystkim od ceny akcji jednej spółki: Apple Inc. Zwyżka kursu producenta iPhone’ów aż o 52% od początku roku spowodowała sytuację, w której spółka ta stanowi 44% portfela Berkshire.

Berkshire Hathaway z zyskiem większym o 87% w II kw. 2020 r.
Notowania akcji klasy A Berkshire Hathaway. Źródło: tradingview.com

Natomiast kurs akcji klasy A samego Berkshire Hathaway od początku roku spadł o ponad 7%, jednak od dołka z pandemii z 23 marca, gdy cena za akcję obniżyła się nawet do 240 tys. dol., kurs wzrósł już o 31%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here