Naga Markets

Benzyna dojdzie do 10 zł/l? Jak mocno ceny ropy uderzą w kierowców? Przez miesiąc ropa brent podrożała o 10% i na tym nie koniec. Według prognoz banku inwestycyjnego Goldman Sachs ropa podrożeje do 140 USD za baryłkę w II półroczu i taka jej cena będzie utrzymywać się w roku przyszłym. Zatem będzie o ok. 20 USD droższa. Popyt na ropę załamie się dopiero, gdy jej ceny dojdą do 150-160 USD za baryłkę. Ceny na polskich stacjach paliw nie przekroczą jednak 10 zł za Pb95.

Ceny ropy naftowej wciąż rosną

Teoretycznie miało być inaczej. Nie spodziewano się, że powrócą ceny z marcowego rajdu ropy na światowych rynkach.– Ropa naftowa teoretycznie dostała wszystko co było potrzebne, aby spadły jej ceny. Spowolnienie gospodarcze w Chinach doprowadziło do zmniejszenia importu, Stany Zjednoczone zmniejszały strategiczne zapasy o 1 mln baryłek dziennie, a wysokie ceny obniżały popyt – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Rajd cenowy zakończy się, gdy dojdzie do faktycznej destrukcji popytu, a ta może się rozpocząć, gdy ropa będzie kosztować 160 USD za baryłkę.

Optymiści widzą nadzieję w wizycie prezydenta USA w Arabii Saudyjskiej, która ma duże możliwości techniczne szybkiego zwiększania produkcji ropy. Jednak w cenach kontraktów terminowych nie widać takiego optymizmu ze strony inwestorów.

– Różnica pomiędzy benchmarkami brent i WTI to zaledwie jeden dolar, co wskazuje na bardzo wysoki popyt. Co najmniej w krótkim terminie ceny ropy powinny więc jeszcze podskoczyć. Jednak jeżeli dojdzie to paniki na rynku, z powodu cen 150-160 USD, to będzie ona krótkotrwała – komentuje ekspert XTB. –

Ponieważ złoty jest słaby wobec dolara, to w Polsce benzyna na stacjach paliw jest tym bardziej droga. Ceny powyżej 8 zł/l Pb95, można nazwać już popularnymi. Przed nami wakacje, tym bardziej poziom 8 zł zostanie przebity na pozostałych stacjach.

AVA Trade

– Ceny paliw to w każdym kraju temat polityczny i to właśnie z tego względu nie spodziewam się, że zobaczymy benzynę za ponad 10 zł, choć ze względów fundamentalnych byłoby to możliwe – mówi M.Stajniak.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkobp | frank pln | rekomendacje giełdowe 2020 | aktualny kurs euro | orange gpw | kurs liry tureckiej wykres | pgnig akcje cena |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułObligacje korporacyjne i skarbowe. Czy spowolnienie gospodarcze przyniesie pokaźne zyski?
Następny artykułBank Anglii podnosi stopy proc. po raz piąty z rzędu i sygnalizuje konieczność kolejnych podwyżek
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here