Naga MarketsBen Bernanke - były prezes FED - twierdzi, że Rezerwa Federalna nie ma sobie nic do zarzucenia.
Ben Bernanke – były prezes FED – twierdzi, że Rezerwa Federalna nie ma sobie nic do zarzucenia.

Były prezes FED w latach 2006-2014 jest przekonany, że Rezerwa Federalna zrobiła wszystko co w jej mocy, aby ustabilizować oraz podreperować amerykańską gospodarkę po kryzysie finansowym z 2008 roku.


Polityka monetarna to nie wszystko

W swoim poniedziałkowym felietonie dla Wall Street Journal – publikowanym w związku z premierą książki „The Courage to Act” – Ben Bernanke twierdzi, że polityka pieniężna nie jest jedynym narzędziem naprawy amerykańskiej ekonomii. Niezwykle ważne są również rządowe reformy gospodarcze wspomagające działania podejmowane przez członków FED.

Zdaniem byłego szefa najważniejszego banku centralnego na świecie, sytuacja i tak jest zdecydowanie lepsza niż wskazywały wcześniejsze prognozy. Przykładowo stopa bezrobocia plasuje się na poziomie 5.1% – co przez niektórych uważane jest za poziom „pełnego zatrudnienia” (praktycznie wszystkie osoby, które chcą pracować znajdują zatrudnienie”.

Bernanke co prawda zwraca uwagę na niską dynamikę wzrostu zarobków i niekorzystny wskaźnik partycypacji, jednak pozytywnie ocenia obecną sytuację rynkową:

„Nie ma wątpliwości, że obecna kondycja rynku pracy jest zdecydowanie lepsza niż kilka lat temu. Ta znaczna poprawa (mierzona wskaźnikiem stopy bezrobocia) okazała się postępować szybciej niż zakładała większość ekonomistów – zarówno tych zatrudnianych przez FED jak i specjalistów niezależnych”

Co z inflacją?

Zobacz również: Wyciek informacji z FED? Są już podejrzani

W momencie gdy Ben Bernanke chwali sytuację na rynku pracy, wiele osób krytykuje obecne poziomy inflacji, z którymi boryka się amerykańska gospodarka. Zdaniem obecnej prezes Rezerwy Federalnej – Janet Yellen – problem jest jedynie przejściowy i zależny od tymczasowych czynników takich jak spadek cen ropy na światowych rynkach.

Zdaniem Bernanke bardzo niska inflacja daleka od docelowego poziomu 2% nie jest tak naprawdę problemem – FED obawiał się, że jego działania mogą wywołać burzę hiperinflacyjną. To oczywiście nie nastąpiło:

„Jeżeli inflacja stanowi jakikolwiek problem to na pewno nie pokrywa się on z prognozami osób krytykujących FED. Analitycy wielokrotnie przewidywali bowiem, że polityka Rezerwy Federalnej doprowadzi do wysokiej inflacji (lub nawet hiperinflacji), spadków wartości dolary oraz dynamicznych wzrostów cen na rynkach towarowych. Nic takiego nie miało jednak miejsca” ­komentuje ex-szef Rezerwy Federalnej.

FED nie odpowiada za gospodarkę

Ben Bernanke twierdzi, że amerykańska gospodarka dotarła do miejsca, w którym Rezerwa Federalna nie może brać pełnej odpowiedzialności za ciągłe pobudzanie sytuacji ekonomicznej. W momencie gdy na horyzoncie rysuje się pełne zatrudnienie, wzrost gospodarzy będzie uzależniony przede wszystkim od strony podażowej – głównie w zakresie wzrostu produktywności.

FED nadal będzie robił co w jego mocy, aby wspierać ekonomię USA, jednak polityka pieniężna nie może być ciągle traktowana jako jedyne słuszne rozwiązanie. Twórcy polityki fiskalnej zasiadający w Kongresie muszą również podejmować odpowiednie zadania. „Polityka pieniężna pozwala osiągnąć wiele, jednak jak twierdzi Janet Yellen nie jest panaceum na wszystkie problemy” – podsumowuje swój felieton Ben Bernanke.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here