Naga Markets

Ben Bernanke będzie zeznawał w kongresie / 16.07.2013

W dniu jutrzejszym, 17 lipca, Ben Bernanke rozpocznie dwudniowe sprawozdanie w ramach półrocznego Raportu o Polityce Monetarnej w kongresie. Jutro przewodniczący Fed stanie przed Komitetem Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych (House Committee on Financial Services), odczyta oświadczenie na temat raportu, który zostanie opublikowany o godzinie 14:30 czasu polskiego, aby następnie o 16:00 PL wziąć udział w przesłuchaniu (tzw. Q&A – questions and answers). Drugi dzień sprawozdania, to przesłuchanie przed Senacką Komisją Bankową (Senate Banking Committee).

Do tej pory raport był publikowany dopiero w momencie rozpoczęcia przesłuchania, o 10:00 czasu wschodniego (GMT-5), jednakże kongresmeni chcieli, aby tekst raportu ukazał się wcześniej, by mieli czas się z nim dobrze zapoznać. Bardzo możliwe, że ta nowa sytuacja zostanie wprowadzona do zwyczaju i kolejne raporty półroczne będą publikowane zgodnie z nową procedurą.

Półroczny raport oraz przesłuchanie będą uważnie śledzone przez inwestorów z tego względu, że narosło mnóstwo niejasności wokół tzw. “instrukcji wyprzedzających” podanych rynkom przez FOMC. Po ostatnim posiedzeniu inwestorzy otrzymali sporo sprzecznych sygnałów. Czerwcowe oświadczenie sugerowało, jakoby zwijanie QE i podnoszenie stóp procentowych miały się wkrótce rozpocząć (Krajobraz po FOMC…”). Następnie protokoły z czerwcowego posiedzenia pokazały, że nastroje w FOMC wcale nie są tak jastrzębie, jak sugerował przewodniczący w czerwcu (“FOMC nie taki jastrzębi…”). Sytuacji nie poprawiają ani przemówienia członków FOMC zaogniające spekulacje, ani wciąż pogarszające się dane makroekonomiczne.

Z pewnością inwestorzy będą w raporcie i przesłuchaniach doszukiwali się precyzyjnych wskazówek, co dalej z Dolarem. Ostatnio pojawiła się informacja, ż Fed celuje w bezrobocie na poziomie 6,0-6,5% i nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych wcześniej. Najprawdopodobniej “Helikopter Ben” będzie musiał zmierzyć się z odpowiedzią na to i pozostałe pytania, jakie narosły przez ostatni miesiąc.

 

 

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułInflacja wciąż pozwala na luzowanie – RBA minutes / 16.07.2013
Następny artykułDo widzenia MT4, witaj cTrader! Myfxbook zintegrował swoje narzędzia z platformą firmy Spotware.
Marcin Nowogórski
Inwestor, pasjonat rynków finansowych. W 2006 roku zaczął handel na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 2011 roku na rynku Forex. Zawodowo współpracuje z firmami z branży inwestycyjnej, a także technologii finansowej jako szef strategii oraz dyrektor ds. marketingu i komunikacji. Marcina śledzić możesz na Facebooku, Twitterze i Linkedin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here