Naga MarketsWe wtorek, 7 stycznia 2020 roku Główny Urząd Statystyczny przedstawił szybki szacunek dot. inflacji konsumenckiej (CPI), z którego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. w porównaniu z grudniem 2018 r. roku wzrosły aż o 3,4%, co jest największym wzrostem od września 2012, kiedy to ceny rosły w tempie 3,8%. Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie ceny rosły w tempie “zaledwie” 2,6%. Zdaniem jednego z byłych prezesów Narodowego Banku Polskiego (NBP), bardzo prawdopodobne wydaje się, że inflacja na poziomie 4-5 proc. zagości w Polsce na dłuższy czas.


Weszliśmy w okres podwyższonej inflacji

Marek Belka w rozmowie z Business Insider Polska zwraca uwagę, że inflację na poziomie 3,4 proc. zobaczyliśmy w grudniu, a więc przed wprowadzonymi od Nowego Roku podwyżkami cen energii. Płynie stad dość oczywisty wniosek – weszliśmy w okres podwyższonej inflacji. Proszę zauważyć również, że według danych GUS-u mamy do czynienia z wysokim poziomem tak zwanej inflacji bazowej (z wyłączeniem wzrostu cen energii i żywności – red.). A więc ceny idą w górę niezależnie od podwyżek na stacjach benzynowych czy w sklepach spożywczych. Domyślam się więc, że „problemem” staje się rosnący koszt usług. Tu widzę główne źródło przyszłych zagrożeń.

Choć nie ukrywa on obaw związanych z tak znacznym wzrostem cen, to jednak zaznacza, że nie jest to jeszcze powód do paniki:

– Nie sądzę, byśmy stali przez ryzykiem galopującej inflacji (…) To co jest najbardziej prawdopodobne, to trwałe zagoszczenie w Polsce inflacji podwyższonej na poziomie 4-5 proc. a to już staje się dolegliwe dla całej gospodarki.

Prognozy NBP są założeniem optymistycznym

Były prezes Narodowego Banku Polskiego uważa także, że oficjalne prognozy NBP przewidujące pik inflacji w okolicach 3,5% są założeniem optymistycznym. Jego zdaniem, w praktyce grozi nam obecnie łagodna stagnacja, czyli obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego przy równoczesnym wzroście cen:

– Nadchodzące kwartały będą w związku z tym dość nieprzyjemne, de facto dla wszystkich uczestników rynku: biznesu, konsumentów, a w nieco dłużej perspektywie także dla finansów publicznych.

Marek Belka jest przekonany, że na dłuższą metę na podwyższonej inflacji nikt nie skorzysta. Wysoka inflacja jest zawsze złą dla gospodarki i konsumentów. Zaczną się nasilać żądania płacowe, które już dziś, za sprawą obiecanych podwyżek płacy minimalnej są mocno wyśrubowane.

Biorąc pod uwagę obecną politykę pieniężną RPP spodziewa się on nawet, że ludzie zaczną wycofywać depozyty z banków, gdyż przy tak niskich odsetkach i wysokiej inflacji będą one realnie dawały ujemną stopę zwrotu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara do jena dynamicznie reaguje na doniesienia z Bliskiego Wschodu
Następny artykułKurs funta (GBPPLN) dociera do 5.00 PLN. Polski złoty nadal się osłabia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here