Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spada. Johnson nie dotrzyma obietnicy ws. kontroli granicznychBoris Johnson jeszcze 9 miesięcy temu zapewniał, że nie będzie kontroli granicznych na Morzu Irlandzkim. Jednak przeznaczenie przez brytyjski rząd kwoty 355 mln funtów, by zapewnić firmom możliwość wypełnienia dokumentacji potrzebnej do handlu z Irlandią Północną po Brexicie wskazuje na coś innego. Kurs funta po godz. 11:00 tracił do dolara 0,37 proc. w następstwie kolejnego testu oporu na parze walutowej GBP/USD.

  • Kontrole graniczne na Morzu Irlandzkim mogą wrócić po okresie przejściowym
  • Wielka Brytania przeznaczyła 355 mln funtów na uporanie się z biurokracją
  • Kurs funta (GBP/USD) osunął się pod wczorajsze minima

Wielka Brytania przygotowuje się na koniec okresu przejściowego

Chociaż oficjalna data Brexitu to 31 stycznia 2020 roku, Zjednoczone Królestwo pozostaje jeszcze do końca roku w tzw. okresie przejściowym, gdzie nadal obowiązuje wolny handel. Po tym terminie, Wielka Brytania nie będzie mogła na obecnych zasadach korzystać z jednolitego rynku, co w przypadku braku porozumienia wiąże się z wprowadzeniem taryf i kontyngentów na towary, a co za tym idzie, także kontroli granicznych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Mimo, że Irlandia pozostanie na terytorium celnym UK, będzie mogła także korzystać z jednolitego rynku. Granica będzie natomiast przebiegać na Morzu Irlandzkim i chociaż kontroli miało nie być, jak obiecywał Boris Johnson, wydają się one nieuniknione. Rząd w Londynie zamierza jednak wziąć na siebie całą biurokracje na co wyda 355 mln funtów.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na Trader Support Service (200 mln funtów), który zajmie się wypełnianiem dokumentacji handlowej przy przewozie towarów do Irlandii Północnej z Anglii, Szkocji i Walii. Kolejne 155 milionów funtów zostanie wydane na rozwój technologii usprawniającej ten proces.

– Nasza nowa, bezpłatna usługa wsparcia dla podmiotów handlowych zapewni istotne wsparcie i wskazówki dla przedsiębiorców. Kontynuując współpracę z firmami i kontynuując dyskusje z UE, zaktualizujemy te zasoby, aby upewnić się, że przedsiębiorstwa handlowe są gotowe na koniec okresu przejściowego – oświadczył minister gabinetu rządu Michael Gove.

Towary przewożone do Irlandii Północnej przez Morze Irlandzkie będą musiały zostać zgłoszone, aby można było zapłacić wszelkie taryfy lub cła za ładunki, które następnie przewożone są do Republiki Irlandii nadal pozostającej członkiem Unii Europejskiej. Rząd powiedział, że nowa służba przejmie kontrolę nad tą biurokracją.

Kurs funta w okolicach 1,31 USD

Wczoraj para walutowa GBP/USD znalazła się na nowych maksimach, a funt był najdroższy od marca br. Wciąż jednak kluczowy opór w obrębie poziomu 1,3200 nie pozwala bykom na dalszą ekspansję, co pokazuje dzisiejsza akcja cenowa.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
GBP/USD – wykres dzienny

Jak widać na wykresie dziennym powyżej, wczorajszą wzrostową świecę charakteryzuje górny knot, który pokazuje zaabsorbowanie popytu. Dzisiejszy spadek nie jest więc zaskoczeniem, a w przypadku jego kontynuacji możemy oczekiwać ponownego testu okrągłego poziomu 1,30 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here